Michałek Żak

- Reklama -

Masz kompostownik? Płacisz mniej

Ceny śmieci nieubłaganie idą w górę niemal w każdej gminie naszego powiatu. Zaoszczędzić kilka groszy mogą ci mieszkańcy, którzy kompostują bioodpady.

Od nowego roku w gminie Biłgoraj obowiązują nowe stawki opłaty za odpady komunalne. Mieszkańcy płacą 13,50 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny, a gdy odpady nie są segregowane 35 zł.

- Reklama -

Mniej mogą zapłacić mieszkańcy, którzy zdecydują się kompostować bioodpady w kompostowniku przydomowym. Radni Rady Gminy Biłgoraj podjęli uchwałę w tej sprawie. Zasady zwolnień przedstawił Dariusz Świerczyński, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej. – Od 1 stycznia 2020 r. stawka opłaty za odpady segregowane wynosi 13,50 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. Właściciele nieruchomości kompostujący bioodpady w przydomowym kompostowniku mogą być zwolnieni z części opłaty w wysokości 1 zł miesięcznie na osobę. Zwolnienie dotyczy tylko właścicieli nieruchomości, którzy złożą informację dotyczącą posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – tłumaczył.

 Leszek Myszak, sołtys sołectwa Korytków Duży, pytał, jak ma wyglądać taki kompostownik. Interesowało go również to, czy będą one kontrolowane przez urząd. Kierownik Świerczyński wyjaśnił, że kompostownik to zbita z desek skrzynia bez dna lub miejsce ogrodzone siatką. Dodał, że kompostowniki będą wyrywkowo kontrolowane.

Natomiast Mieczysława Skurę, sołtysa sołectwa Wolaniny, interesowało czy są ważone tylko odpady segregowane i czy po zadeklarowaniu kompostowania bioodpadów mieszkańcy otrzymają worki na bioodpady. Okazuje się, że ważone są wszystkie odpady komunalne, a mieszkańcy, którzy zdeklarowali kompostowanie bioodpadów nie otrzymają worków na bioodpady.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.