Marcel Surmacz – czterokrotny zwycięzca zawodów kartingowych

Bardzo udany weekend wyścigowy dla Marcela Surmacza młodego kierowcy, który odbył się w dniach 7 – 9 września w austriackim Brucku, gdzie zakończyła się seria Mistrzostw Europy Centralno – Wschodniej Rotax (CEE). Marcel zwyciężył w V Rundzie oraz klasyfikacji generalnej sezonu 2018 zdobywając tytuł Mistrza Europy Centralno – Wschodniej w kategorii Rotax Junior Max oraz otrzymał bilet na finał światowy, który odbędzie się w dniach 24 listopada do 1 grudnia w Brazylii. W tym roku w zawodach Central Eastern Europe Rotax Max Challenge  w kategorii Rotax Junior Max startowało  47 zawodników z 17 państw.  Marcel jest pierwszym i jedynym kierowcą, który w czterech ostatnich latach wygrał europejską klasyfikację w sporcie kartingowym. Marcel Surmacz uczeń klasy VII Szkoły Podstawowej  w Tarnogrodzie, bo o nim mowa w tegorocznym sezonie 2018 rozstrzygnął zwycięstwo w Central Eastern Europe Rotax Max Challenge (Mistrzostwa Europy Centralno -Wschodniej). Młodziutki kierowca z Tarnogrodu wygrał w kategorii Rotax Micro Max, dwa razy z rzędu wygrał kategorię Rotax Mini Max oraz w tym roku Rotax Junior Max.

Na torze w austriackim Brucku młody kierowca Uczniowskiego Klubu Sportowego Moto – Kart „Energetyk” w Biłgoraju – teamu KMS Europe zwyciężył po raz kolejny a wygrana była bardzo efektowna. Młody polski kierowca przed zawodami w Brucku był liderem klasyfikacji generalnej kategorii Rotax Junior Max.  Wystąpił i w bardzo dobrym stylu sięgnął po komplet punktów. Rotax jako jedna z nielicznych serii kartingowych na świecie ma bogato rozbudowane rozgrywki międzynarodowe.

Dodatkowo Marcel wpisał się do historii kartingu w Polsce jako pierwszy polski tryumfator klasyfikacji w CEE w trzech kategoriach (Micro Max, Mini Max i Junior Max) oraz pierwszy Polak, który czterokrotnie z rzędu wygrał w CEE, a dwukrotnie w tej samej kategorii. W tym roku jako jedyny Polak wygrał zawody CEE. Bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości tego młodego kierowcę zobaczymy w barwach fabrycznego – teamu, bo wcześniej czy później to nastąpi. Potencjału i talentu wychowanka polskiej serii Rotax Max Challenge nie sposób nie zauważyć, co doskonale potwierdzają ostatnie sukcesy. W 2018 roku jak wcześniej wspomniałem w zawodach Central-Eastern-European Rotax Max Challenge 2018 został Mistrzem Europy Centralno – Wschodniej w kategorii Rotax Junior Max, a ponadto w zawodach Hungarian International Open Championship 2018 w kategorii Rotax Junior Max, w których wystartowało 49 zawodników z 17 państw zdobył tytuł Międzynarodowego Mistrza Węgier.

Życzymy Marcelowi udanego startu w Mistrzostwach Świata w Brazylii.

Opracował: Edward Surmacz – prezes UKS „Energetyk” Biłgoraj