- Reklama -

Mamy czym się chwalić

Gmina Józefów od lat przoduje w zagadnieniach związanych z ekonomią społeczną. Wielokrotnie z jej doświadczeń czerpały inne samorządy. Tym razem do miasteczka zawitali międzynarodowi goście.

W minionym miesiącu do Józefowa przyjechali samorządowy z Białorusi, a w tym tygodniu delegacja ośmiu gmin z Kijowa. Wszystko po to, aby zapoznać się z doświadczeniami naszych samorządowców w zakresie ekonomii i polityki społecznej.

– Ukraińscy goście byli zainteresowani bardzo szczegółowymi rozwiązaniami, które m.in. nasz ośrodek pomocy społecznej realizuje dla osób starszych i niepełnosprawnych od wielu lat. Takie informacje są dla nich szczególnie cenne ze względu na wdrażaną na Ukrainie reformę społeczną. Poza wiedzą teoretyczną pokazaliśmy zagranicznej delegacji jak wygląda stosowanie konkretnych rozwiązań w praktyce – podsumowuje burmistrz Józefowa Roman Dziura.

- Reklama -

Delegacje odwiedziły sztandarowe placówki w gminie Józefów. Były w Warsztacie Terapii Zajęciowej, Środowiskowym Domu Samopomocy. Zapoznały się również z funkcjonowaniem mieszkań chronionych, świetlicy dla dzieci i młodzieży w Józefowie, Dziennych Domów Seniora w Józefowie i Długim Kącie oraz „Piccolandu”. Zagraniczni gości skorzystali z gościnności Spółdzielni Socjalnej „Roztoczanka” w Długim Kącie-Osadzie. Zjedli tam smaczny obiad, dzięki czemu naocznie przekonali się o tym, jak działa ekonomia społeczna w gminie.

Kilka tygodni wcześniej burmistrz Roman Dziura prezentował osiągnięcia gminne w tym zakresie gościom z Białorusi, którzy byli w Nasutowie koło Lublina. Organizatorem wizyty było Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To ono zaproponowało potem spotkanie z samorządowcami z Ukrainy, którego współorganizatorem była Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.