- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Mamy naprawdę wyjątkową dzwonnicę

Ciekawa historia z powiatu biłgorajskiego. Piszemy w niej w katolickim dodatku papierowego wydania "Nowej Gazety Biłgorajskiej". W Biłgoraju mamy wyjątkową dzwonnicę. Dawniej istniał zwyczaj budowania kościoła wraz z dzwonnicą, która stanowiła także bramę u wejścia do świątyni. W naszej diecezji, jest taka w Biłgoraju.

- Reklama -

Dzwonnicę Czworograniastą przy kościele parafialnym w Biłgoraju wybudowano dzięki staraniu księdza proboszcza Łukasza Błazuckiego w 1789 r. Pod dzwonnicą znajdował się grób, do którego wchodziło się przez duże drzwi. W 1791 r. wnętrze zostało otynkowane. Dzwonnica ta była murowana z cegły i posiadała pięć dzwonów, cztery ankary żelazne, murowane sklepienie. Na dzwonnicę i kamienny pawiment prowadziły kręcone drewniane schody. Na samej górze osadzone były dzwony, z których największy ważył (bez głowy i serca) ponad 700 funtów. Dwa inne dzwony były o wiele mniejsze. Sygnaturka zaś była umieszczona na kościele w kopule. Dzwonnica posiadała trzy okna bez szyb i była podbita gontami. Fasada była bardzo wyniosła, na niej widniał namalowany obraz Litularis Ecclesie A.B.V.M. Dzwonnica była wsparta dwoma szkarpami od strony miasta. Posadzka wewnątrz była kamienna, szeroko ułożona. Dzwonnica była złączona z kościołem samym daszkiem na płatach bez żadnej podpory.

Już po przebudowie całego frontu kościoła 1 XI 1883 r. przez ówczesnego proboszcza ks. Ludwika Mecha zaszła konieczność zmiany struktury i przestawienia dzwonnicy. Po wybudowaniu wież na kościele dzwonnica przestała spełniać swoją funkcję.

toyota Yaris

Rys. Jeden z najstarszych szkiców dzwonnicy wykonany 22 III 1882 r.

Rozbiórkę dzwonnicy rozpoczęto 8 III 1926 r. W pracach nad rozbiórką uczestniczyło 230 ludzi pod kierunkiem Wincentego Bulińskiego. Same prace ukończono w bardzo krótkim czasie, bo 23 III 1926 r. Z dokonanej rozbiórki otrzymano bardzo cenny materiał budowlany: 10 tys. sztuk cegły pełnej, 5 tys. sztuk cegły połówkowej, 10 prętów kamienia i tysiąc sztuk dachówki.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kościół WNMP ok. 1925 r. (Archiwum)

Kościół przed wojną (Archiwum)

Więcej informacji z biłgorajskich parafii, w katolickim dodatku „Nowej Gazety Biłgorajskiej”. W każdy wtorek w kioskach, sklepach i punktach kolportażu na terenie powiatu.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.