- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Mamy najuboższą gminę w Polsce. Ale mówią: dość (foto)

Najuboższa gmina w Polsce jest w powiecie biłgorajskim. Wkrótce Potok Górny może w końcu opuścić niechlubne ostatnie miejsce: - Robimy wszystko i inwestujemy w rozwój gminy. Jak widać tej chwili trwa budowa hali widowiskowo-sportowej. Będzie gotowa, najpóźniej w październiku przyszłego roku - zapewnia wójt, Stanisław Dyjak. Byliście ostatnio, albo ... w ogóle w Potoku Górnym? Zapraszamy na wycieczkę z Nową Gazetą Biłgorajską. Widać, jakieś zmiany?

- Reklama -

- Reklama -

16 Komentarze
 1. Lucjusz mówi

  Pragne poinformowac mieszkanców gminy Potok Górny, że z fotovoltaika nam nie wyszło. To już kolejny raz kiedy obiecanki cacanki a zycie zyciem. Poprzednim razem ponoc wniosek nie przeszedł bo napisany był na wszystko co mozna. Na solary fotovoltaike i piece. I wyszłą klapa. Teraz nawet wniosku nie napisali.Bo nie było po co. Ciekawe co z pieniedzmi które ludzie powpłącali. Tak nasza wspaniała i niestety najbiedniejsza gmina dba o obywateli swoich. Zamiast im ulzyc w rachunkach za prad to nawet wniosku nie napisali. Ciekawe ze inne gminy sasiednie jakos mogły napisac i dostac te fotovoltaike.I Biszcza i Ksiezpol. W Biszczy to nawet 2 czy tez 3 razy program był wznawiany. A w Potoku Górnym co??A nico czyli jak zwykle. Chwalic sie to tam potrafia i przemawiac ale zrobic cos dobrego dla mieszkanców to juz nie.

  1. Ksawery mówi

   Dlatego tez w naszym kochanym kraju prad jest najdroższy w całej Europie. Drozszy o 60% niz w Niemczech np. Dlaczego?? No pomyslcie sami drodzy mieszkancy. Jest najdrozszy gdyz nasza władza kochana miała to w głebokim powazaniu ile my płacimy za prad i paliwo. Inne kraje modernizowały energetyke usprawniały ja budowały sobie elektrownie atomowe zakładały fotovoltaike a my co?? A cieszylismy sie tylko ze nam tak fajnie. Ale juz nie jest za emisje co2 płacimi miliardy zł a bedzie wiecej i wiecej. I prad bedzie drozał i drozał. Co jest z tym krajem nie tak. No wiem od 8 lat nie robi sie w Polsce nic poza patrzeniem na słupki poparcie tylko. Wczesniej tez niewiele robiono bo po co. I tak powoli powoli w tyle zostajemy a inne kraje europejskie ida do przodu. W Czechach elektrownie atomowe sa. Na Słowacji sa. W Ukrainie tez sa. A w Polsce nie ma. Maja byc za 10 lat o ile beda sprzyjajace wiatry. Bo moze sie okazac ze wiatry sie odwróca i elektrowni atomowych nie bedzie. To p[odobnie jak z autem elektrycznym Izera co ma sie nazywac. I co?? A nic nic cicho sza. Tam gdzie miała byc fabryka to szczere pole jest po wycietym lesie. I tyle. Ale firma samochod elektryczny polski działa preznie. Zarzad rada nadzorcza i sporo pracowników juz biora niezłe pensje. Za co?? Za gotowosc do pracy tylkoi wyłacznie. Mozna i tak ale to sie nazywa marnotrastwo naszych pieniedzy z podatków.

 2. Antoniusz mówi

  Ta pisowska zaraza wykonczy POlske. Nie dosc ze zadłuzyła POlske na 1,5bln zł . Tak oficjalnie ale tak naprawde to zadłuzenie siega ponad 2 bln zł. Wyobrazacie to sobie ludkowie. Polska jest bankrutem a do tego doprowadził PIs i jej rozdawnictwo. I co. Kazdy z was jest gospodarzem. I kazdy wie ze czasami zadłuzyc sie trzeba. Ale jak sie ma pokrycie w pracy, Posadze wiecej tutoniu i jakos wyjde z długów. Ale zadłuzcy tak Polske . Zadłuzyc i doprowadzic do bankructwa. To juz jest chore jakies. Ale gdzie te pieniadze poszły i na co. Kazdy umie jakos ;liczyc, I dodatwac tez wiec co sie stało z tymi pieniedzmi które rzad nasz kochany przyjał i co rozdał swoim. A reszta co. bedzie płakac i płacic. Jaki to ma sens. No jaki.

 3. michał mówi

  BUDOWA SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ
  Szanowni Państwo, Pragniemy poinformować, iż na terenie Państwa gminy, planujemy do realizacji budowę sieci światłowodowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Celem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 (POPC) jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów rozwoju kraju, za które przyjęto: szeroki dostęp do szybkiego internetu, efektywne i przyjazne użytkownikom e-usługi publiczne oraz stale rosnący poziom kompetencji cyfrowych społeczeństwa. W powiecie lubelskim programem objętych jest ponad sto placówek szkolnych i ponad trzydzieści pięć tysięcy gospodarstw domowych.

  Technologia budowy sieci zakłada wykorzystanie istniejącej podbudowy słupowej, własności PGE oraz budowę doziemnej sieci światłowodowej. Szkoły na terenie Państwa gminy będą mogły tym samym podłączyć się do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej korzystając z darmowego 10-cio letniego abonamentu uzyskując tym samym dostęp do wszystkich usług oferowanych w tej sieci. Beneficjentem programu jest firma FIBEE I Spółka z o.o. z siedzibą w Wysogotowie, ul. Wierzbowa 84, 62-081 Przeźmierowo, działająca w GRUPIE INEA, w ramach której działają spółki: FIBEE, FIBER1, WIELKOPOLSKA SIEĆ SZEROKOPASMOWA, OPERATOR wsS i inne. INEA S.A. jest multimedialnym operatorem telekomunikacyjnym z Wielkopolski, posiadającym 10.000 kilometrów światłowodu, świadczącym szereg nowoczesnych usług, w tym usługi telewizji cyfrowej, szybki Internet oraz usługi telefoniczne i mobilne. Z usług INEA S.A. każdego dnia korzysta ok. 750.000 Wielkopolan.

  Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia jest nasza firma tj. TELEKOM DATA Spółka z o.0. z siedzibą w Zakrzewie, przy ul. Pasjonatów 15, 62-070 Dopiewo. Obecnie trwają prace projektowe na terenie Waszej Gminy, które opierają się o zebranie zgody na podwieszenie kabla światłowodowego na istniejącej podbudowie PGE. Brak zgody kilku dysponentów w danej miejscowości może prowadzić do przeprojektowania trasy, a co za tym idzie wyłączenia pewnego obszaru z dostępu do podłączenia sieci światłowodowej.

  Prosimy o poinformowanie mieszkańców i sołtysów o naszych działaniach. W załączeniu przedkładamy listę miejscowości, objętych programem na terenie Państwa gminy.

  Lista Miejscowości:
  POTOK GÓRNY
  DĄBRÓWKA
  JASIENNIK STARY
  LIPINY DOLNE
  LIPINY GÓRNE-BOROWINA TELEKONA

  1. Maurycy mówi

   Tak takie plany były by budować w tych miejscowościach światłowód. Ale na planach jak to bywa w tej gminie się skończyło. Światłowód jest tylko w Lipinach Dolnych i Górnych. reszta gminy musi obejść się smakiem. Wprawdzie jakiś prywaciarz zakłada światłowód na własna rękę w Szyszkowie i kawałek w Potoku ale cena i prędkość zwalają wprost z nóg. 50zł za 50mbit. Hahahaha dobre toto bardzo dobre. Minimum 300mbit za takie pieniądze to i owszem. To co oferuje to zdzierstwo w biały dzien. Ale co tam. Po co mieszkańcom Potoka Górnego Dąbrówki czy Zagródek jakiś internat. No po co skoro maja tytoń i prace w polu. Dlatego wies umiera własnie. Powoli ale umiera bo młodziez jak tylko skonczy szkołe ucieka jak moze najszybciej stad. Kto zostaje. popatrzcie mieszkancy kto tutaj został. Nikt. Starsi ludzie emeryci i kilku zapalenców . Reszta szuka pracy w miescie albo gdzie sie da.

 4. Kasandra mówi

  Najbiedniejsza gmina w Polsce pozostanie najbiedniejsza. Ale ja chciałam zwrocic uwage na cos innego. Na niszczenie Polski. Czy to poprzez zaostrzanie prawa aborcyjnego np. I to działa. W {Polsce 5 lat temu urodzilo sie 370 tys dzieci. Po zaostrzeniu prawa po 5 latach w 2022 roku urodzilo sie tylko 305tys dzieci. Kolejna sprawa to gotówka. Kazdego roku z,miejsza sie limit transakcji gotówkowych. A co to oznacza w praktyce. Oznacza to utrate wolnosci. Przyzwyczajaja nas do transakcji karta płatnicza czy tez telefonem. Opowiadaja w reklamach jakie to dobre i jakie bezpieczne. pewnie ze tak. Ale pomyslcie ludkowie ze kiedy limit gotówki sie skonczy to bedziemy płacili tylko karta. beda wiedzieli co kupujemy za co płacimy. I jak sie im nie spodoba to zablokuja wam transakcje. Ktos chce kupic poł litra wodki ale limit mu sie skonczył na miesiac i juz nie kupi. Tak było w Kanadzie kiedy protestowali ludzie . Zablokowano im karty płatnicze i protest sie szybko skonczył. Nas tez to czeka ty;lko o tym nikt nam nie mowi. Gotówka to nasza wolnosc jest. Jak zgodzimy sie na oddanie jej to oddamy wolnosc nasza. Kolejne rzecz to zaostrzanie przepisów kar za wszystko i za cokolwiek. Nie zrobisz czegos na czas kara i to sroga. A np w Czechcach jest tak ze najpierw dzwonia do człowieka przypominaja ze m cos zrobic. A u nas nie. kara od razu i to nie 100zł czy 200zł ale 5 tys 10 tys czy 30 tys zł. A czechy to taki zwyczajny mały kraj obok {Polski. Tam mozna a u nas co?? karey kary i kary. I mozna tak wymieniac wiele innych spraw ale po co. Sami pozwolilismy na to by nas tak nekali i gnebili. Przykłąd prosze bardzo. Aut na gaz w Polsce jest 3 mln. I co wymyslili dodatkowy przeglad niby dla naszego bezpieczenstwa od 300 zł do 1tys zł ma to kosztowac.. Kolejna rzecz swiadectwa emisyjnosci budynków. Jak nie masz 5 tys zł kary. Zgłoszenie czym palisz jak nie zgłosisz kara 5 tys zł. Zakaz aut spalinowych za 12 lat. Elektryki mamy sobie kupic za 150tys. zł. Miała byc polska Izera ale gdzies przepadła. premier chwalił sie ze bedzie ana razie pustynia po wycietym lesie jest. I nic wiecej. Ale zarzad fabryki jest i bierze pensje po 30tys miesiecznie. Aha baterie wystarczaja na 10 lat wiec co 10 lat albo nowe auto albo baterie wymieniamy.Fajnie bedzie sie zyło naszym dzieciom i wnukom jak na to im pozwolimy. A Polacy niestety pozwalaja na wszystko. Bezkrytycznie przyjmuja prezenty od PIS-u . W zamian za to mamy wieksza i wieksza inflacje i drozyzne. Ale ponoc zyje sie ludziom lepiej. Ta tym co sa u koryta. Reszta musi zaciskac pasa i patrzec z przerazeniem w przyszłosc. To tylko ułamek tego co nam szykuja. Tylko mały ułamek. Wyglada to tak jakby chcieli zniszczyc nasz kraj. Zniszczyc Polske i na to miejsce przywrócic zydostwo. Tak to wyglada . Pomyslcie o tym.

 5. MPZP mówi

  Odwołajcie MPZP który uniemożliwia jakiekolwiek inwestycje!!!

 6. Imie mówi

  TO JEST NEDZA I BĘDZIE.
  Tutaj na wschodzie Polski na tzw.zacofanej ścianie wschodniej jest nedza i ubóstwo największe w całej Unii Europejskiej. Tak biedne są jeszcze rejony w Bułgarii i Rumunii. Jednakże to nie zmienia faktu że jest tutaj największa nędza i zacofanie w całej UE.
  Teraz jeszcze dzięki PIS cofamy się jeszcze w tył. Niema i nie będzie przez nich miliardów z funduszu pomocowego UE. A te pieniądze znacznie by się przyczyniły aby choć trochę coś zrobić w tym rejonie.
  Ale zdaje się że sami mieszkańcy nie chcą tu żadnych zmian głosując na PiS.

 7. Martyna mówi

  Drodzy mieszkancy tej jakze biednej i nieszczesliwej gminy. Padło na was ze jestescie najbiedniejsza gmina. Ale czemu tak? Wójt mówi sa inwestycje./ Ale jakie. Obwodnica Potoka Górnego?? 2km drogi polanej asfaltem to jest inwestycja?? Hahaha dobre. Czy druga droga z jedlinek do Lewek. Z ta droga cos nie tak jest gdyz powstała akurat jak sklep na Lewkach tez powstał. Gmina ma spore potrzeby. Tymczasem wójt wymyslił sam oczywiscie ze hale wybuduje sportowa w Potoku Górnym. Po co?? A zeby seniorzy mogli sobie przychodzic i cos tam cwiczyc. Juz wybudowali przy szkołach i pod gmina takie przyzady do cwiczen. Czy ktos przychodzi. Nikt. Dzieciaki posiedza tam chwile i tez uciekaja. Wiec po co budowac hale skoro jest tyle innych potrzeb. Chodniki. Nie ma porzadnego chodnika w Potoku Górnym. Ten kawałek co jest to sie rozchodzi sam od siebie. Wszystkie gminy dookoła maja internet światłowodowy. Ale nie w Potoku. Bo ten prywatny swiatłowód to zaden internet jest. Gosc zdziera kase niemiłosiernie nie dajac nic w zasadzie. Gdzie jest swiatłowód bo miał byc w całej gminie. kto zdecydował ze go nie bedzie?? Potok sie swiatłowodu nie doczeka. Kolejna sprawa szkoły. W tych szkołach nasze dzieci sie ucza. Szkoły wymagaja ciagłych remontów. A w tej sprawie nic sie nie dzieje. Sa w stanie złym albo zblizonym do złego. I co?? A nasza Rada Gminy nie widzi problemu. A czemu?? Bo i wójt tez nie widzi wiec i oni nie widza. A dzieci to nasza przyszłosc jest. Kolejna rzecz to drogi. tez sie sypia powoli i dziury w nich coraz wieksze. I co?? A nic nic cicho sza. Wybory ida tym sie zajmujemy a nie jakimis drogami bo i po co. Od 5 lat w gminie jest zastój i zapasc. Nic sie nie dzieje nic waznego. Zadnych inwestycji zadnych zmian które poprawiałyby zycie mieszkanców. Lampy ledowe które swieca cała noc. Inne gminy oszczedzaja na oswietleniu ale nie Potok bo nas stac. Czemu w tym Potoku wszystko jest na opak. W sasiednich gminach jakos zanim cos zrobia to pomysla najpierw o tym . A w Potoku nie. Ciagle sie ta hala sportowa chwala i chwala . Ale kto bedzie ja utrzymywał i z czego to jakos nikt o tym nie mówi. Trzeba ja w zimie ogrzac i oswietlic a to sa spore koszty. A te bajki ze beda przyjezdzac ludzie z miast i miasteczek i w Potoku sobie cwiczyc to miedzy bajki trzebw włozyc. Nikt nie przyjedzie bo wiekszosc ma swoje hale wiec po co?? Seniorów tez za bardzo nie ruszy bo nie ma kto. I co zostanie ta hala uzywana w lecie raz albo dwa razy za 12 mln zł. Cudowny pomysł no nieziemski wrecz. Ale tak to jest jak gmina rzadzi ………..

 8. Józef Deryło mówi

  Teren gminy Potok Górny na mapie fizycznej Polski jest oznaczony jako rolniczy i faktycznie takim jest, tworzonym celowo od ponad 400 lat, głównie przez Ordynację Zamojską. Wyraznie odróżnia się od terenów sąsiednich. Dzisiaj działalność rolnicza jest wcale, lub bardzo nisko opodatkowana w systemie budżetowym Państwa Polskiego. Dlatego dla takich terenów, prawo podatkowe Państwa przewiduje dotacje wyrównawcze. Prawo przewiduje też ochronę gruntów rolnych, uniemożliwia przeznaczanie ich na inne cele. Błędne są odczytania tego rankingu samorządów przez dziennikarzy i przedstawianie gmin rolniczych o niskich dochodach własnych, jako gmin biednych. To nieporozumienie. Czym innym jest zasobność mieszkańców gminy, a ta jest wysoka w porównaniu z innymi gminami. Czym innym są dochody własne samorządu, uzależnione od struktury zagospodarowania terenu gminy. Im więcej gmina ma gruntów rolnych, tym niższe ma dochody własne. Budowa hali sportowej to efekt socjalny, potrzebny głównie młodzieży. Podatku gminie nie przysporzy, a wręcz odwrotnie – zwiększy zapotrzebowanie gminy na dotację wyrównawczą. W prasie błędnie odczytano ten ranking, jako miernik stanu zamożności mieszkańców gminy Potok Górny. Gdyby był ranking zamożności to z pewnością gmina byłaby w nim wysoko. Ma wodociągi, kanalizację, oczyszczalnię ścieków, ekologiczne panele słoneczne, internet, drogi, szkoły. Piszę to, by zwrócić uwagę na właściwe odczytywanie pojęć z prawa budżetowego.

  1. Odp mówi

   Wodociągi ,kanalizacja i elektryczność szanowna Pani to była już w latach 40tych na tzw.Poniemieckich ziemiach odzyskanych. Więc to w żaden sposób nie zmienia faktu że tutaj jest zacofanie na tym terenie.

 9. Piko mówi

  A gdzie są ludzie, po co ta hala i czym będzie opalana.

 10. Robert mówi

  Tak! Naprawdę ?
  A w inwestycjach gmina prowadzić, do tego gmina Potok Górny może sobie pozwolić na branie projektantów, rzeczoznawców, innych specjalistów, a nawet geodetów bez żadnego przetargu na BIP. Tylko poprzez indywidualne zapytanie np email lub telefon.
  Biedna gmina nie mogła by sobie pozwolić, na przepłacał w usługach od 30-60 % wartości.
  Oczywiście prawo na to pozwala, do 100 tys nie trzeba przetargu, ale czy gminy nie powinny myśleć w pierwszej kolejności o oszczędzaniu pieniędzy podatników ?
  Inne gminy podobnie, im biedniejsza tym większe marnowanie środków podatników i większe kolesiostwo.
  Szkoda ze obecna partia która, na szyldzie niby prawo i sprawiedliwość nie zatrzyma tej patologii, jednym zapisem że każde zapytanie ofertowe ma być oficjalne dodane na BIP.

 11. Plantator mówi

  Opodatkujcie konkretnie główne źródło dochodu (tytoń) a zobaczycie jaka to ona ta gmina jest biedna.

 12. Antoniusz mówi

  Czemuś biedny boś głupi. czemuś głupi boś biedny i koło się zamyka

 13. Foreigner mówi

  W normalnych, czyli zdrowo funkcjonujących systemach, zamożność gminy ma swoje źródło w zamożności społeczeństwa – czyli z płaconych podatków. Jeśli jesteś zamożny płacisz podatki: bezpośrednie do gminy (podatek od nieruchomości czy rolny), albo pośrednie (dochodowy, którego część trafia do budżetu gminy). Jeśli jesteś biedny nie płacisz podatków lub płacisz je w niewielkich kwotach – więc i gmina jest biedna. Ale wówczas nie masz też środków na budowę i utrzymanie okazałego domu, obejścia czy kupno samochodu. Tutaj widać dziwną rozbieżność – gmina biedna, a mieszkańcy – przynajmniej na pierwszy rzut oka, całkiem zamożni. Ktoś tu tu jest chyba w szarej strefie albo płaci (często nie zdając sobie sprawy) do budżetu gminy niemieckiej, francuskiej czy angielskiej pracując za granicą…
  Zgadzam się, że przypięta łatka nie odpowiada realnemu odczuciu biedy przez mieszkańców i jej postrzegania. Wystarczy pojechać na Podlasie czy w okolice Wałbrzycha by zobaczyć jak wygląda prawdziwa biedna gmina.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.