- Reklama -

- Reklama -

Mamy kolejne nowe zabytki

Górecko Kościelne (gm. Józefów) ma nowe zabytki. Do rejestru zostały wpisane kolejne elementy wyposażenia kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Górecku. Sama miejscowość to miejsce szczególnie kojarzące się z kultem św. Stanisława.

- Reklama -

Górecko Kościelne to dawna osada leśna, wchodząca w skład dóbr szczebrzeskich, należących od 1593 roku do hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Zgodnie z przekazami,  7 października 1648 r. św. Stanisław miał objawić się i uratować wioskę przed spaleniem przez Kozaków oblegających Zamość. Po objawieniach, w 1668 roku późniejszy ordynat Marcin Zamoyski ufundował 2 kaplice: jedną w miejscu objawienia, drugą nad rzeką Szum oraz kościół, który jednakże został zniszczony przez Szwedów na początku XVIII w. W 1768 r. Jan Jakub Zamojski ufundował obecną, drewnianą świątynię. Kościół został konsekrowany w 1778 roku. Przy kościele założony został jeszcze w XVII wieku niewielki klasztor franciszkanów, którzy administrowali parafią do kasaty klasztoru w 1864 r.
toyota Yaris
Wyposażenie kościoła jest w większości rokokowe i pochodzi w dużej części z 2 poł. XVIII w., tj. z czasów administrowania przez franciszkanów. Pozostałością po nich jest użyty kilkakrotnie w dekoracji ołtarzy, ambony i chrzcielnicy herb franciszkański.
Wymienione w sentencji decyzji o wpisie do rejestru zabytki, stanowiące elementy wyposażenia kościoła, są materialnym świadectwem jego historii i funkcjonowania parafii. Posiadają wartości historyczne i artystyczne uzasadniające ochronę poprzez wpis do rejestru zabytków.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Do rejestru zostały wpisane następujące zabytki:
– Rzeźba Chrystusa przy słupie znajdująca się obecnie w ołtarzu głównym, a pierwotnie eksponowana zapewne w jakiejś kaplicy. Tego rodzaju przedstawienia służyły do indywidualnej kontemplacji. Rzeźba nie odnosi się do wezwania kościoła i jej obecność w tym miejscu stanowi niewyjaśnioną zagadkę.
– Ponadto wpisano obrazy z ołtarzy bocznych: Matka Boska z Dzieciątkiem z sukienką/kryzą zapewne z 2 poł. XVIII w., obraz św. Franciszek pod krzyżem z 2 poł. XIX w. i obraz „św. Barbara patronka dobrej śmierci” autorstwa Antoniego Michalaka, datowany na 1927 r.
– Spośród rzeźb wpisano nie objęte do tej pory ochroną prawną: rzeźby Krucyfiksów z łuku tęczowego, z zakrystii oraz z kruchty, rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego.
– Ponadto: monstrancję z pocz. XX w. firmy Nagalski i Psyk, krzyż procesyjny z kon. XIX w., latarnie procesyjne XIX/XX w., klęcznik zdobiony krzyżem maltańskim i kamienną kropielnicę.

 

 

info/foto: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.