- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Mamy jedyne takie muzeum w Europie. Eksponatów przybywa (foto)

Już ponad 800 eksponatów jest w Tarnogrodzie, w jedynym w Europie - Muzeum Nożyczek. I docierają kolejne: - Eksponaty pochodzą w większości z darowizn osób prywatnych. W zbiorach muzeum znajdują się nożyczki z Anglii, Danii, Chin, Indii, Holandii, Japonii, Belgii, USA, Francji, Portugalii, Włoch czy Niemiec - mówią nam pomysłodawcy wyjątkowego miejsca na Ziemi Biłgorajskiej.

- Reklama -

W 2012 roku z inicjatywy Joanny Puchacz – dyrektora tarnogrodzkiej biblioteki powstało jedyne w Europie muzeum nożyczek. Inspiracją do jego powstania był herb Tarnogrodu, czyli gryf trzymający w szponach nożyce. Jedna z legend głosi, że były to tereny niedostępne, porośnięte drzewami i zaroślami, które  król Zygmunt II August upodobał sobie na polowania. Aby spełnić jego życzenie, potężnymi nożycami wykarczowano zarośla i ukazał się piękny teren, położony na wzgórzu, otoczony fosami. Zachwycił on króla tak  bardzo, iż postanowił zbudować tutaj miasto królewskie -Tarnogród.

W zbiorach tarnogrodzkiego Muzeum Nożyczek znajduje się ponad 800  eksponatów. Są wśród nich nożyce do strzyżenia owiec, do jajek, do obcinania cygar, kabli, metalu, nożyce chirurgiczne, kosmetyczne, nożyce fryzjerskie i tnące czołowo, nożyczki do wycinania dziurek                  i obcinania guzików, nożyczki salonowe do winogron, cięcia krabów i langusty, do obcinania kotom pazurów, „niszczarka dla ubogich”, nożyce samurajskie. Cenne są również pozłacane nożyce, wypełnione masą perłową, ponad stuletnie nożyczki z Tartaru Polskiego  w Warszawie czy dziewiętnastowieczne nożyczki zakupione na „targu złodziei” w Lizbonie.

urząd MArszałkowski projekt

Eksponaty pochodzą w większości z darowizn osób prywatnych.  W zbiorach muzeum znajdują się nożyczki z Anglii, Danii, Chin, Indii, Holandii, Japonii, Belgii, USA, Francji, Portugalii, Włoch czy Niemiec.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Nico mówi

    W herbie Tarnogrodu nigdy wcześniej nie było nożyczek. Ale to muzeum jest piękne!
    https://herbyzbliska.com/2021/03/10/szalone-nozyczki-herb-tarnogrodu/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.