- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Maluszek w „parniku”

- Reklama -

"Taki apel na trwające upały. NIE ZAKRYWAJCIE WÓZKÓW PIELUSZKAMI. Widziałam wczoraj panią, która prowadziła wózek (typu gondola) z niemowlęciem, szczelnie zakryty pieluchą. Podejrzewam, że pani nawet przez myśl, że nie przeszło, że pod tą pieluchą była wyższa temperatura niż na zewnątrz. Krótko mówiąc, wózek w tym momencie stał się termosem utrzymującym wysoką temperaturę, bez żadnego przewiewu, bez żadnej cyrkulacji powietrza. Uczulmy na to najbliższych, zwracajmy uwagę, gdy widzimy, że nieświadoma mama trzyma swojego malucha w takim parniku" – taki apel skierowała do młodych mam jedna z mieszkanek Biłgoraja.

Czy jej spostrzeżenia były zasadne? Coroczne kampanie społeczne sprawiły, że coraz rzadziej słyszy się o dzieciach i zwierzętach pozostawionych w upalny dzień w nagrzanym samochodzie. Niewielu rodziców ma jednak świadomość, że wózek również potrafi być śmiertelną pułapką. Naukowcy postanowili wykonać pewien eksperyment. W upalny dzień pozostawili oni na słońcu pusty głęboki wózek i co jakiś czas mierzyli w nim temperaturę. Ta, oczywiście, systematycznie rosła. Co się stało, gdy wózek dodatkowo nakryli materiałem? Temperatura wewnątrz drastycznie wzrosła! 

Mulawa wybory do 05.04.2024

 Pediatrzy tłumaczą, że ograniczenie przepływu powietrza w wózku zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. W "najlepszym wypadku" dojdzie do przegrzania dziecka, a w końcu do infekcji – dziecko się poci, pot wsiąka w ubranie, a następnie schładza organizm. Chwila i przeziębienie gotowe, choć za oknem upał. Jeżeli maluch jest niespokojny lub nadmiernie senny, płacze, jego kark jest spocony a policzki zaczerwienione, najprawdopodobniej jest mu za gorąco. 

Jak bezpiecznie spacerować z dzieckiem w czasie wakacji? Jeśli temperatura przekracza 27 stopni Celsjusza, maluch może być ubrany jedynie w body. Jeśli zaśnie, można okryć go tetrową pieluchą. Chcąc ochronić delikatną skórę dziecka przed intensywnym słońcem, absolutnie nie wolno zakrywać budy wózka kocami, pieluchami czy chustami. Należy zastosować krem z filtrem adekwatny do wieku dziecka i zamontować w wózku odpowiednią parasolkę przeciwsłoneczną. Na spacery najlepiej wybierać się rano lub wieczorem, gdy słońce nie operuje już zbyt mocno. W upalne dni lepiej spacerować w zacienionych miejscach, np. w lesie czy parku.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.