- Reklama -

Malowali wiersze Brzechwy

Pięć wychowanek Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju uczęszczających na zajęcia plastyczne do pracowni Tęczowa Malarnia zostało laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod tytułem”Ilustracja do wybranego wiersza Jana Brzechwy”.

 

Ogłoszony przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze konkurs został zorganizowany w związku z przypadającą w roku bieżącym pięćdziesiątą rocznicą śmierci Jana Brzechwy polskiego poety pochodzenia żydowskiego znanego przede wszystkim z bajek i wierszy pisanych dla dzieci, ale też autora tekstów dla dorosłych. Dzięki takiej imprezie młodzi ludzie mogą poznawać i pogłębiać swoją wiedzę na temat autora i jego bogatej twórczości. Poprzez czytanie mogą twórczo rozwijać własną osobowość, poznawać utwory, które weszły do kanonu naszego wychowania i kultury.

 To właśnie utwory pisane przez Jana Brzechwę stały się kanwą i inspiracją stworzenia prac plastycznych dzieci w wieku od 4 do 13 lat.

Także podopieczni MDK w Biłgoraju namalowali przepiękne prace ilustrujące te znane każdemu dziecku strofy. Bo któż z nas nie zna takich wierszy jak „Kaczka Dziwaczka”, „Ptasie plotki”, „Skarżypyta”, „Samochwała”, „Na straganie” czy licznych wesołych rymowanek i wierszyków na temat ludzi i zwierząt oraz kryjących się za nimi ludzkich przywar.

- Reklama -

Na konkurs wpłynęło 3640 prac z 332 placówek oświatowych i kulturalnych z całej Polski. Spośród nich komisja konkursowa dopuściła do drugiego etapu 391 prac. Brano pod uwagę estetykę, samodzielność wykonania oraz ciekawą interpretację tematu, wyobraźnię, pomysłowość i wrażliwość młodych artystów.

Dzieci pracujące pod opieką nauczycielki plastyki Anny Świcy zdobyły cztery nagrody i jedno wyróżnienie. W kategorii dzieci w wieku 8-9 lat nagrodzono prace wykonane przez Olgę Goch i Olenę Misztal. Olga ma osiem lat i wykonała ilustrację do wiersza „Sum”, natomiast dziewięcioletnia Olena zobrazowała bohaterów „Akademii Pana Kleksa”. W grupie dzieci  w wieku 10-11 lat nagrodzono pracę dziesięcioletniej Amelii Senczyny za obrazek przedstawiający ilustrację wierszyka „Dzik”. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Anna Szubiak (10 lat) za obraz do wiersza „Na straganie”.

Koleją nagrodę zdobyła praca dwunastoletniej Aleksandry Żak. W swojej pracy Ola przedstawiła smutnego bohatera bajki „Księżyc”.

Wszystkim laureatkom dziękujemy za stworzenie pięknych prac plastycznych i wykreowanie świata własnej wyobraźni.

Gratulujemy!

 

Anna Świca

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.