- Reklama -

- Reklama -

Malowali Madonny (FOTO)

25 października br. młodzi artyści z pracowni Tęczowa Malarnia działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju odebrali nagrody i wyróżnienia zdobyte w III Diecezjalnym Konkursie Fotograficzno-Plastycznym zatytułowanym „Madonny”. Konkurs organizuje Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, a honorowym patronatem objął imprezę ks. biskup Marian Rojek, ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

 

Temat tegorocznego konkursu, organizowanego w ramach obchodów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, miał na celu propagowanie znaczenia wartości chrześcijańskich w życiu młodych ludzi z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wizerunki Matki Bożej są jednymi z najbardziej znanych i popularnych tematów sztuki sakralnej. Różnorodne jej przedstawienia miały być inspiracją do pracy twórczej dla młodych artystów. Idea konkursu pozwala na konfrontację osiągnięć i wymianę doświadczeń artystycznych, jednocześnie wpływa na integrację dzieci i młodzieży z osobami niepełnosprawnymi z różnych ośrodków terapeutycznych.

W imieniu księdza biskupa podziękowania organizatorom za trud włożony w przygotowanie konkursu złożył kanclerz Kurii ks. kanonik Michał Maciołek. Ksiądz kanclerz wręczał także nagrody młodym twórcom zgromadzonym w „Galerii na Kamiennej”, gdzie zaprezentowano prace wybrane przez jury konkursowe. Dzieciom i młodzieży oraz ich nauczycielom złożył podziękowania za pracę i wspaniałe efekty w postaci wyjątkowych przedstawień wizerunków Madonny.

Wśród laureatów części plastycznej znalazły się obrazy aż siedmiu wychowanków z biłgorajskiego MDK. W kategorii uczniów do lat 9 III nagrodę odebrała ośmioletnia Lena Bełżek. Lenka zainspirowała się postacią Madonny z Krużlowej, jednej z najpiękniejszych rzeźb gotyckich znajdujących się w Polsce. Wyróżnienie w kategorii uczniów w wieku od 10 do 12 lat zdobyła praca dziesięcioletniej Zuzanny Bielak, która namalowała Maryję Niepokalaną.

Najwyżej ocenione zostały prace w kategorii 13-16 lat. W tej kategorii I nagrodę zdobyła praca malarska Julii Kudełki (lat 16), której praca powstała na podstawie obrazu Madonna ze szczygłem namalowanego przez osiemnastowiecznego włoskiego malarza Giovanniego Battistę Tiepolo.

- Reklama -

II nagrodę zdobył obraz wykonany przez piętnastoletnią Magdę Czop. Magda narysowała pracę pastelami olejnymi, a źródłem inspiracji był jeden z obrazów prezentowanych podczas wystawy w krakowskim Muzeum Narodowym Maria Mater Misericordiae.

Trzy prace autorstwa Natalii Kluchy (lat 8), Andżela Dziwury (lat 11) i Anny Pędziwiatr (lat 13) zdobyły kwalifikacje do wystawy. Natalka namalowała bardzo subtelną i delikatną Madonnę wśród róż, Andżelo w twórczy sposób zinterpretował wizerunek Matki Bożej Włodzimierskiej, zaś Ania namalowała Marię Matkę Miłosierdzia, pod płaszczem której każdy może znaleźć opiekę.

Wszyscy laureaci pracują na co dzień pod kierunkiem Anny Świcy. Ogromnym przeżyciem dla trójki zdobywców nagród była bardzo miła możliwość odebrania osobiście dyplomów i ufundowanych przez organizatorów nagród rzeczowych.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w konkursie!

Anna Świca

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.