- Reklama -

Malowali anioły

Sześcioro wychowanków „Tęczowej Malarni” z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zostało laureatami VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego zatytułowanego „ANIOŁ XXI wieku”. Tę artystyczną imprezę zorganizował Ośrodek Kultury w Będzinie i Urząd Miejski w Będzinie pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Będzina.

 

Anioły funkcjonują w religii i kulturze nie tylko chrześcijańskiej. Ich wyobrażenia w malarstwie i rzeźbie są jednym z najbardziej popularnych i znanych motywów w sztuce. Ludzie wierzą, że te niewidzialne, duchowe istoty są przy nas cały czas, otaczają nas swoją opieką, walczą ze złem, są posłannikami Boga. Ideą konkursu było przedstawienie Anioła XXI wieku, jak zmienia się wizerunek i rola anioła w dzisiejszych czasach? Inspiracji do powstałych prac  dostarczyły dzieła sztuki oraz niczym nieograniczona wyobraźnia młodych artystów.

Jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „ANIOŁ XXI wieku” obradujące w składzie: Anna Pałys-Zatorska – artysta plastyk ceramik – przewodnicząca komisji, Stefan Dobroń – artysta plastyk i Ewelina Wylężek-Dobroń – historyk sztuki, artysta plastyk, spośród nadesłanych prac wybrało te najpiękniejsze, przyznając nagrody, wyróżnienia i wybierając do wystawy pokonkursowej. Wśród nich znalazły się prace wychowanków Anny Świcy z MDK w Biłgoraju.

W kategorii przedszkoli I miejsce zdobyła Jagoda Leńczuk. Ta pięcioletnia dziewczynka namalowała radosnego anioła kroczącego po łące. Także pierwsze miejsce w kategorii klas I-III przypadło dziewięcioletniej Ani Szubiak. Dziewczynka przedstawiła na swoim obrazku Anioła Stróża opiekującego się nie tylko jej osobą, ale też kolorowymi ptakami szukającymi pokarmu wśród śniegu. W tej samej kategorii dwie prace ośmioletniej Natalii Kluchy zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej. Na jednej z prac Natalka przestawiła anioła opiekującego się jej rodziną, zaś druga ukazuje beztroską zabawę czterech aniołków. W kategorii 10-12 lat dziesięcioletni Miłosz Stelmach został wyróżniony za pracę przedstawiającą muzykujące anioły.

- Reklama -

II miejsce w kategorii uczniów szkół gimnazjalnych otrzymała Karolina Kaczor (lat 15) za pracę rysunkową przedstawiającą motyw putta, małego uskrzydlonego aniołka. W kategorii liceum I miejsce zdobyła szesnastoletnia Weronika Kuziak, której praca inspirowana była wizerunkiem Archanioła Gabriela z obrazu czternastowiecznego włoskiego malarza. Otwarcie wystawy nagrodzonych prac odbyło się 26 stycznia br.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Anna M. Świca

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.