- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

„Mali Czytelnicy” z Aleksandrowa

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wzięła udział również w edycji 2021/22 projektu „Mała książka – wielki człowiek”.

- Reklama -

Partnerem aleksandrowskiej biblioteki w jego realizacji było Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie. Dzięki dyrekcji i wychowawczyniom przedszkolnym udało się zachęcić tak dużo dzieci z rodzicami do uczestnictwa w nim. Był on adresowany do dzieci urodzonych w latach 2015- 2018 i miał na celu zachęcenie rodziców do codziennego czytania z dzieckiem. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

W promocję projektu zaangażowało się bardzo aktywnie aleksandrowskie przedszkole, przekazując informacje o nim rodzicom. W jego popularyzację również włączyła się młodzież z Koła Przyjaciół Biblioteki, która przygotowała specjalne filmiki zachęcające dzieci do wspólnego czytania z rodzicami. Tak, Książkowe Wróżki oraz Tygrysek opowiadały o Wyprawce Czytelniczej i czytały fragmenty książek. Filmiki pojawiły się na fanpage’u biblioteki. Przedszkolaki, które razem z rodzicami odwiedziły bibliotekę, otrzymały Wyprawki Czytelnicze ufundowane przez Instytut Książki. Maluchy dostały książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz  Kartę Małego Czytelnika. W Wyprawce znaleźli coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypominała o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadała, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

toyota Yaris

Tak o tegorocznej akcji informował w swoim przekazie główny organizator – Instytut Książki: „Co można mieć za trzy miliony?” – tak brzmi hasło przewodnie nowej odsłony kampanii Instytutu Książki promującej czytelnictwo, która zainicjowana została w 2017 roku. Jesteśmy przekonani, że trzy miliony książek, które dzięki niej trafiły do dzieci i rodziców, to nie tylko imponująca liczba egzemplarzy, lecz przede wszystkim nieocenione źródło uniwersalnych wartości wpływających na rozwój dziecka od najmłodszych lat oraz budowanie relacji z rodzicami i bliskimi. Wartości, których – jak pointuje w najnowszym spocie telewizyjnym Łukasz Nowicki – nie da się tak po prostu kupić. (…).

Wierzymy, że dzięki podarowaniu dzieciom ponad 3 milionów książek „wpuściliśmy w obieg” dużo dobra; niematerialnego bogactwa kształtującego nie tylko małego człowieka, ale również nas, dorosłych. Z czytania płyną bowiem liczne korzyści dla rozwoju dziecka na wielu płaszczyznach, które przekładają się na sukcesy w dorosłym życiu. Liczymy, że dzięki kampanii w naszych relacjach z dziećmi będzie więcej bliskości, otwartości i miłości, a w naszych małych czytelnikach jeszcze więcej wyobraźni, ciekawości świata i odwagi.”

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Dzieci po zapisaniu się do biblioteki systematycznie wypożyczały książki i zbierały naklejki. Po zebraniu dziesięciu na Karcie Małego Czytelnika czekał na nie imienny dyplom oraz upominki. W tym roku aleksandrowska biblioteka wydała sześćdziesiąt Wyprawek Czytelniczych najmłodszym. Udział maluchów, głównie trzylatków i czterolatków w tej akcji zaowocował znaczącym wzrostem czytelnictwa wśród tej grupy czytelników biblioteki. Dzieci wypożyczały książki, ale też chętnie spędzały czas w Kąciku Malucha, korzystając z różnych książek zabawek. Na początku kwietnia przyszedł czas na uroczyste wręczanie dyplomów dla „Małych Czytelników”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka przygotowała specjalne zajęcia. Przedszkolaki słuchały głośnego czytania opowiadania autorstwa Zofii Poletyło „Zajączek” z książki „Bajki przedszkolaka”, którą wydało Wydawnictwo „Zielona Sowa”. Opowiadanie najmłodszym przeczytały „bajkowe zwierzaki”. Potem dzieci brały udział w zabawach ruchowych. Było kicanie zajączków, toczenie się pisanek czy gdakanie kurek. W drugiej części zajęć dzieci otrzymały dyplomy i nagrody. Mogły również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Przedszkolakom towarzyszyły „bajkowe zwierzaki”, czyli Koło Przyjaciół Biblioteki. Na zakończenie był czas na zabawę w Kąciku Malucha i wypożyczenie książek do domu.

Maluchy z Aleksandrowa, biorące udział w projekcie wspólnie z rodzicami, odkrywały niezwykły świat książek, przeżywając kolejne czytelnicze przygody. Książki sprawiają, że poznajemy różne historie, a one budują naszą wyobraźnię. Dziękujemy rodzicom, dyrekcji, nauczycielom przedszkolnym, młodzieży z Koła Przyjaciół Biblioteki oraz Instytutowi Książki za wprowadzenie dzieci do niezwykłego świata wyobraźni. Dzieciom, uczestnikom projektu dziękujemy za radość z odkrywania biblioteki i książek.

Prezentujemy na wystawie zdjęcia „Małych Czytelników”, to grupa czterolatków „Muchomorki” z Przedszkola „Leśne Skrzaty” z ul. Klonowej. Dzięki wspaniałej współpracy nauczyciela prowadzącego Marty Różańskiej z rodzicami dzieci z tej grupy przedszkolnej najaktywniej wypożyczały książki w bibliotece.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.