- Reklama -

Majówka z „Czeremchą”

1 maja w Gromadzie odbyła się Majówka z „Czeremchą”. Rozpoczęła się mszą świętą w intencji zespołu „Czeremcha” i nabożeństwem majowym w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

 

W remizie OSP w Gromadzie zespół „Czeremcha” świętował Jubileusz 20. lecia działalności. Na spotkanie zaprosili przyjaciół, władze samorządowe, ks. Proboszcza, sponsorów zespołu, zaprzyjaźnione gminne zespoły śpiewacze oraz mieszkańców Gromady i Majdanu Gromadzkiego.  W spotkaniu wzięli udział Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Jan Majewski z małżonką, Radna Gminy Biłgoraj Małgorzata Jednacz, Radny Powiatu Biłgorajskiego Dariusz Wolanin z małżonką, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gromadzie Mariusz Łęcki, Prezes OSP Andrzej Sobaszek, Sołtys Gromady Radosław Stręczywilk, Przewodnicząca KGW Magdalena Stręczywilk, ks. Proboszcz Marek Kuśmierczyk, Kierownik Artystyczny BCK Maryla Olejko. Na uroczystości obecni byli również chrzestni zespołu, tj. pani Anna Oleszczak i Krzysztof Sobaszek. Z zaproszenia skorzystali również byli członkowie zespołu „Czeremcha”: pierwsza kierownik zespołu pani Krystyna Stec, Stanisława Wojda, Marianna Gęborys, Jan Kołodziej, Andrzej Stec i Jerzy Skubis.

Uroczystość poprowadziły Teresa Kornik z Zespołu „Czeremcha” i Celina Skromak Dyrektor GOK w Biłgoraju. Spotkanie rozpoczął koncert zespołu „Czeremcha” i multimedialna prezentacja z 20 letniej działalności zespołu. Krótką historię zespołu przypomniała dyrektor GOK w Biłgoraju.

- Reklama -

Zespołu „Czeremcha” z Gromady powstał w 1999 r. Kierownikiem zespołu jest Barbara Brodziak, a instruktorem muzycznym jest Jan Szymaniak. Zespół przez lata działalności doskonali warsztat wokalny oraz zdobywa coraz większe uznanie. Swoje umiejętności prezentuje na przeglądach gminnych oraz ponadlokalnych. Na scenie doskonale prezentuje się w zrekonstruowanym stroju sitarskim. O poziomie artystycznym zespołu najlepiej świadczą nagrody jakie zespół zdobył: I Nagroda w Konkursie Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie, Srebrny Różaniec (czyli II nagroda) na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, II Nagroda na Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Biszczy, I Nagroda na Festiwalu Piosenki i Poezji Abstynenckiej w Bidaczowie Nowym oraz I i II Nagrody na Gminnych Przeglądach Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie. Ponadto zespół może się pochwalić bardzo ważną i niezwykle prestiżową dla gminnych zespołów Nagrodą im. Ireny Potockiej zdobytą w 2010r. oraz wyróżnieniem w tym konkursie w 2012r. Wyróżnienie zespół wyśpiewał również na I Międzypowiatowym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Kocudzy Drugiej (w 2018r.). Zespół „Czeremcha” może też pochwalić się I miejscem w IV Edycji Roztoczańskiej Listy Przebojów Ludowych Katolickiego Radia Zamość.  „Czeremcha”, oprócz działalności śpiewaczej, ma też udane kreacje aktorskie i teatralne. W 2008 r. zespół wziął udział w widowisku Wspólnoty GOK „Wszystkie nasze dzienne sprawy” (wśród 6 innych gminnych zespołów), które znalazło swój finał na Ogólnopolskim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych. Ma też na swoim koncie autorskie widowisko obrzędowe pt. „Darcie pierza pannie młodej na wiano”. Widowisko to w tym roku zostało bardzo ciepło przyjęte przez publiczność oraz wysoko ocenione przez Radę Artystyczną Międzywojewódzkiego Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie, ponadto zdobyło wyróżnienie podczas XVI Regionalnego Przeglądu Teatrów Obrzędowych „Wątki folkloru” 2019 w Starym Dzikowie.  To właśnie widowisko obrzędowe zespół zaprezentował podczas Majówki z „Czeremchą”. dla mieszkańców Gromady i zaproszonych gości

W koncercie dedykowanym „Czeremsze” wystąpili: zespół „Jarzębina” z Bukowej, „Zorza” z Dereźni, „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, zespół śpiewaczy z Bidaczowa, „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza, „Stok” z Hedwiżyna i gościnnie zespół „Jarzębina” z Kocudzy.

W tym dniu nie zabrakło gratulacji, serdeczności, wielu ciepłych życzeń oraz kwiatów, upominków i gromkiego 100 lat dla zespołu „Czeremcha”. Po wyśmienitej kolacji przygotowanej przez organizatorów do tańca zaprosił uczestników spotkania zespół VOLVEREMOS. Był to wieczór pełen pozytywnych emocji i wzruszeń.

Organizatorem spotkania był zespół „Czeremcha” z Gromady i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.