- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Majowe święta w Przedszkolu w Dereźni Solskiej

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji ze strony zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe.

- Reklama -

„Maj – rocznica pięknych serc”

Mimo ograniczeń uroczyście obchodziliśmy w naszym przedszkolu 230. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji. Odległe czasy i trudne słowa: konstytucja, mieszczanie, włościanie, ziemianie, szlachta, magnaci…powodują, że zrozumienie aspektu historycznego związanego z tym pięknym świętem przez dzieci w wieku przedszkolnym jest niełatwym zadaniem, dlatego w umiejętny sposób dostosowany do wieku dzieci w oddziałach przedszkolnych przeprowadzone zostały zajęcia patriotyczno-historyczne. Szczególną uwagę zwrócono na barwy i symbole narodowe:

- Reklama -

„Biel i czerwień – dwa kolory, które każdy Polak zna.
To nasz symbol narodowy, co od lat niezmiennie trwa”.

Przedszkolaki wyklejały orła, kolorowały godło, wykonały biało-czerwone chorągiewki. Z dziecięcą radością zaprezentowały inne zdolności artystyczne w montażu słowno-muzycznym „Witaj majowa jutrzenko…”, na który złożyły się tematyczne wiersze, pieśni i piosenki. Zadbano także o stosowne stroje dla dzieci oraz rekwizyty, które podkreślały przywiązanie do barw narodowych. Zwieńczeniem i dopełnieniem uroczystości był przepięknie wykonany przez przedszkolaków taniec z flagami.

Marta Rapa

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.