- Reklama -

Majka Jeżowska zaśpiewała w hali OSiR

Niekwestionowana królowa dziecięcych piosenek, obdarzona ciepłym głosem i niezwykłym temperamentem estradowym. Na jej hitach wychowywało się kilka pokoleń. To Majka Jeżowska, która we wtorkowy poranek 3 grudnia, zaśpiewała w hali OSiR w Biłgoraju.

 

3 grudnia 2019 roku na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju odbył się koncert polskiej piosenkarki Majki Jeżowskiej. Wraz z biłgorajską najmłodszą publicznością wokalistka zaśpiewała największe jej hity, do których należą m.in. „A ja wolę moją mamę”, „Wszystkie dzieci nasze są”, „Marzenia się spełniają” i wiele innych. Piosenkarka dzięki swojej kolorowej osobowości oraz niezwykłemu kontaktowi z publicznością i humorem porwała do zabawy całą widownię. Tłumy młodych fanów Majki miały okazję do wspólnego śpiewania, tańca i uśmiechu.

Majka Jeżowska to pseudonim artystyczny Marii Zofii Jeżowskiej, urodzonej 25 maja 1960 roku w Nowym Sączu. W tym rodzinnym mieście ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Studiowała również na Wydziale Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie szlifowała swój wokal pod okiem Krystyny Prońko.

Wokalistka w początkowym okresie swojej kariery muzycznej nagrywała przeważnie piosenki popowe. Jej debiutem było wzięcie udziału w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, na którym zdobyła nagrodę ZAKR-u. W 1979 roku na 17. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu wzięła udział w konkursie „Premier”, śpiewając „Nutka w nutkę”, za którą otrzymała wyróżnienie. Po tym sukcesie ukazał się jej debiutancki album studyjny pt. „Jadę w świat”, w zbiorze którego znalazły się jej największe hity: „Od rana mam dobry humor” czy „Najpiękniejsza w klasie”. Na kolejnym 18. festiwalu w Opolu wykonała piosenkę „Reggae o pierwszych wynalazcach”, za którą otrzymała 3. nagrodę.

W 1981 roku piosenkarka wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Była wokalistką w zespole „Heat N Serve”. Trzy lata później powstał utwór „Rats on a Budget”, którego wideoklip wypromował międzynarodowy festiwal teledysków niskobudżetowych w Saint-Tropez, a następnie został emitowany w amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.

 

Na koncercie „Premier” podczas 24. festiwalu w Opolu zorganizowanym w 1987 roku, Jeżowska zdobyła 1. nagrodę za piosenkę „Czekamy na wyrok”. W tym samym roku wydała kolejny swój album studyjny zatytułowany „Wibracje”. W 1988 roku ponownie wzięła udział w konkursie „Premier”, zdobywając 1. nagrodę za solowe wykonanie utworu „Edek”.

Majka Jeżowska z czasem zajmowała się również komponowaniem i wykonywaniem piosenek dla dzieci. Iskierką do tworzenia dla tych najmłodszych była, jak mówiła w jednym z wywiadów: „chęć nagrania piosenki dla swojego syna Wojtka”. Dodatkowo zorientowała się, że polska twórczość piosenkarska dla dzieci jest nieco uboga i niskiej jakości. Pierwszym krokiem w stronę tych najmłodszych było skomponowanie i nagranie piosenki do tekstu Agnieszki Osieckiej „A ja wolę moją mamę”. Utwór ten powstał dla radiowej Trójki. Zyskał on wielką popularność wśród słuchaczy, dlatego piosenkarka wydała całą płytę pod tym samym tytułem. Ponadto na jej podstawie powstał musical o takim samym tytule. W ramach kariery muzycznej skierowanej do dzieci wokalistka współpracowała też z Jackiem Cyganem, z którym wypromowała dziecięce i młodzieżowe gwiazdki, m.in. Katarzynę i Magdę Fronczewskie, Krzysztofa Antkowiaka oraz zespół Papa Dance.

Piosenkarka ma na swoim koncie Platynową i kilka Złotych Płyt. Jest laureatką wielu festiwali w Opolu, jak również zwyciężczynią 1. nagrody Festiwalu Krajów Nadbałtyckich Karlsham. Ponadto jest odznaczona Kawalerem Orderu Uśmiechu, Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF, a także Członkiem Rady Fundacji Ronalda McDonalda. W 1988 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za działalność i twórczość estradową. Jako jedyna piosenkarka ma swój Festiwal Piosenki „Rytm i melodia”, który odbywa się corocznie w Radomiu od 2006 roku. W zeszłym roku obchodziła 40-lecie swojej pracy artystycznej.

W latach 90. prowadziła własny show na Pikniku Country w Mrągowie. Ponadto śpiewała piosenki w filmach Juliusza Machulskiego pt. „Kingsajz” oraz „Deja vu”. W 1993 roku jej piosenka „Kolor serca” promowała akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Założyła także w 1994 roku własne przedsiębiorstwo fonograficzne Ja-Majka Music. Ponadto prowadziła w TV Puls program dla dzieci „Singa Dinga”.

40 letnia praca artystyczna wokalistki potwierdza fakt, że wiele pokoleń wychowało się na jej muzyce. W jednym z wywiadów wspominała:

– Często zdarza się, że razem z dziećmi przychodzą ich rodzice i doskonale znają moje piosenki, śpiewają tańczą. Czasem zastanawiam się kto tak naprawdę bawi się lepiej. Po koncertach bardzo często przychodzą do mnie i są przeszczęśliwi, że mogą mnie uściskać i zrobić ze mną zdjęcie, bo gdy byli mali, nie było telefonów… – mówi, Majka Jeżowska.

Artystka, która zapisała się w świadomości odbiorców jako kolorowy ptak, nie pierwszy raz gościła w naszym mieście. Występowała już w 2005 roku w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących oraz w 2010 roku na hali w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Również i tego roku wystąpiła w Biłgoraju w ramach swojej corocznej mikołajkowej trasy koncertowej. W trakcie koncertu wszyscy zgromadzeni brali udział w konkursach, otrzymując od piosenkarki najnowsze jej płyty oraz zdjęcia z autografem.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.