- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Majdan Stary: Po raz 20. polała się krew

W minioną niedzielę 9 stycznia br. miała miejsce jubileuszowa, bo 20. z kolei akcja poboru krwi. Od 4 lat krwiodawcy z terenu tej gminy mogą cyklicznie dzielić się życiodajnym płynem. Przy tej okazji odznaczono również medalami najbardziej zasłużonych.

- Reklama -

Ponad 548 litrów krwi to wynik, którym pochwalić się może Klub Honorowych Dawców Krwi przy parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Majdanie Starym. Klub działa już od 4 lat, swój początek datuje na 9 kwietnia 2017 roku. Łącznie krew oddało tutaj 1219 osób. W niedzielę 9 stycznia przypadała jubileuszowa 20. akcja, na której spotkali się krwiodawcy, wolontariusze i sympatycy klubu. W wydarzeniu uczestniczyła Anna Koman, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Biłgoraju wraz z pracownikami. Obecny był także m.in. Krzysztof Skubis, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Była to szczególna okazja, aby podziękować i wręczyć odznaczenia. Z rąk przedstawicieli PCK Odznaki Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża: 

mr-1000x200px
  • „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” stopnia I odebrali: Marek Sołtys, Jarosław Maciocha, Piotr Kozyra;
  • „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” stopnia II odebrali: Kazimiera Kozyra, Ilona Portka, Anna Frączek, ks. Adrian Borowski, Mariusz Kozak, Michał Bączek, Zbigniew Łuszczak, Jarosław Brała, Bogdan Janda;
  • „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” stopnia III odebrali: Monika Klimczak, Anna Rak, Marta Grabias, Agnieszka Mazur, Agnieszka Socha, Aneta Panasik, Józefa Skubis, Paulina Litwin, Edward Bździuch, Marek Sprysak, Ryszard Dziura, Marcin Czekirda, Janusz Pokrywka, Mariusz Kozak, Jan Rak, Tomasz Jabłoński, Andrzej Żbikowski, Piotr Grabias, Marcin Smutek.

Podczas uroczystego spotkania krwiodawców w Majdanie Starym podsumowano całokształt działalności nie tylko lokalnego, ale i wszystkich klubów działających w powiecie. Anna Koman (nagranie audio):

Krzysztof Skubis (nagranie audio): 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Z historii klubu… 

– Inicjatywa zorganizowania otwartych akcji poboru krwi w Majdanie Starym zrodziła się w 2017 r. to jest z chwilą przyjścia do naszej parafii księdza wikariusza Adriana BOROWSKIEGO, który wcześniej jako wikariusz w Soli brał czynny udział w corocznych akcjach organizowanych przez OSP w Soli. Inicjatywą tą podzielił się z Edwardem Kurzyną, pracownikiem PCK w Biłgoraju, i wspólnie, z błogosławieństwem ówczesnego ks. proboszcza Jana Pysza, zapoczątkowali organizacje akcji w naszej parafii. Na pierwszą akcję zgłosiło się bardzo dużo osób. Na 51 osób krew oddało 41. Liczba osób oddających krew organizatorów akcji, tj. Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Ap. Piotra i Pawła, Szkołę Podstawową im. Z. Krawieckiej w Majdanie Starym oraz OR PCK w Biłgoraju, zmobilizowała do organizowania akcji co 3 miesiące. Entuzjazm i chęć niesienia pomocy w postaci krwi przyjął się na dobre w parafii. To pokazuje, że w Majdanie ludzie są otwarci na potrzeby innych, pomocni i umiejący się dzielić. Do organizacji akcji jako patronat, włączyły się miejscowe firmy – przypomniała wszystkim prowadząca wydarzenie Anna Skubis z Klubu Honorowych Dawców Krwi w Majdanie Starym.

Na uroczystości nie zabrakło również lokalnych samorządowców: wójta gminy Księżpol, jego zastępcy oraz posłanki Beaty Strzałki i przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Całe wydarzenie uświetniły jasełka „Z narodzenia Pana” w wykonaniu Amatorskiej Grupy Teatralnej działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Biłgoraju, której reżyserem i opiekunem jest Danuta Idzik. Autorem tekstu i scenariusza prezentowanych jasełek jest Ryszard Korniak.

Czytaj także: Od 40.lat oddaje cząstkę siebie  lub Odsłonięto pamiątkową tablicę przy PCK oraz

Biłgorajski PCK dla potrzebujących

red. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.