- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Majdan Stary pamięta o patronce (foto)

Dziś dzień patronki Szkoły Podstawowej w Majdanie Starym (gm.Księżpol). Delegacja Rady Rodziców nie zapomniała i w imieniu uczniów, oraz wszystkich mieszkańców złożyła wieniec i zapaliła znicze na grobie Zofii Krawieckiej. Przypomnijmy, że trzy lata temu ukazała się książka o Zofii Krawieckiej. Kim była patronka szkoły?

- Reklama -

Zofia Krawiecka – urodziła się w Przemyślu, 29 marca 1900 roku, jako czwarte z kolei dziecko Ludwika i Katarzyny Krawieckich a zarazem pierwsza córka. Przed nią było już trzech braci: Kazimierz, Aleksander i Józef. W 1902 r. urodził się najmłodszy z braci – Franciszek, a w 1906 r. – Antonina. Przyszła na świat jako 7- miesięczny wcześniak, stąd była mała i drobna, ale już    w wieku 9 miesięcy zaczęła chodzić, co wiadomo z rodzinnych przekazów.

W roku 1910 rodzinę spotkał straszny cios. Ojciec, będący kucharzem „nadwornym” biskupa przemyskiego Pelczara, zmarł i cały ciężar wychowania licznej gromadki dzieci spadł na matkę. Pracowała jako kucharka w domach oficerów austriackich, dorabiała organizując np. przyjęcia weselne. Całymi dniami przebywała poza domem, więc obowiązek opieki nad najmłodszym rodzeństwem spadał na starsze dzieci.

Grzegorz Wróbel

Już od wczesnych lat dzieciństwa ujawniły się skłonności pedagogiczne małej Zofii. Jej ulubionym zajęciem była „zabawa w szkołę” urządzana w domu lub na podwórku. Na podłodze ustawiała puste butelki, które były jej „uczniami”, sama zaś stawała za krzesłem zastępującym katedrę i prowadziła „nauczanie”. Później „lekcje” przeniosły się na podwórko, ale tym razem butelki zostały zastąpione dziećmi z okolicy i wszyscy razem bawili się w szkołę. Wtedy była już wymagającą nauczycielką.

Zofia Krawiecka chodziła do szkoły ludowej od 1907 do 1912 roku, potem rozpoczęła naukę w 8-letniej szkole wydziałowej, gdzie ukończyła klasę czwartą. W czerwcu 1921 roku skończyła seminarium nauczycielskie – były to trudne czasy I wojny światowej. Cała rodzina przeżyła dwukrotne oblężenie Przemyśla przez armię carską, potem zaś – w maju 1915 r. – przez Austriaków. Miała przy tym okazję na własne oczy zobaczyć cara Mikołaja II wizytującego zdobytą właśnie twierdzę.

Jedyną pamiątką z tego okresu jest zdjęcie Pani Krawieckiej jako absolwentki tego seminarium i jest to jednocześnie najstarsze zachowane zdjęcie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

……………………………………………………………………..

Trzy lata temu ukazała się książka o patronce szkoły w Majdanie Starym. Pamięci Zofii Krawieckiej” – to tytuł książki Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego, autorstwa Doroty Margol, Janiny Ryby, Ireny Szmołdy i Jana Kowala. Powstała dzięki pomysłowi i zaangażowaniu wielu osób.

Publikacja ukazała się na początku lipca 2020 r. Jak zaznaczono, powstała ona dzięki inicjatywie Ireny Szmołdy, dyrektor Szkoły Podstawowej w Majdanie Starym, wszak szkoła, którą kieruje, nosi imię Zofii Krawieckiej, wieloletniej nauczycielki, następnie dyrektorki tej placówki oświatowej. Pani dyrektor była też autorem pierwszego rozdziału, przedstawiającego zarys sylwetki Zofii Krawieckiej. Kolejne rozdziały książki to fragmenty pracy magisterskiej Janiny Ryby, pracy licencjackiej Doroty Margol (Kimak) i wspomnienia Jana Kowala „Biłgorajczyka”.

fot: Rada Rodziców Szkoły w Majdanie Starym

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. ABC od tyłu mówi

    Totalny brak kultury, wręcz H… Kobieta trzyma parasol nad jego głową, cienki jesteś jak polsilwer

    1. j mówi

      porażka

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.