Szkolenie język ang/niem/ros

Młodzież z Różańca na urodzinach Witosa

Uroczystość wpisała się w uchwalony przez Sejm RP Jubileusz Stulecia Odzyskania Niepodległości, a gościem honorowym uroczystości był Andrzej Duda, prezydent RP. Obchody zorganizowała Rada Krajowa NSZZ RI "Solidarność", której przewodniczy poseł Teresa Hałas. 

Na początku w kościele parafialnym sprawowana była Msza święta w intencji Ojczyzny i polskich rolników. Przewodniczył jej i homilię wygłosił biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej ks. Leszek Leszkiewicz. Piękną oprawę liturgiczną i muzyczną przygotowały zespoły góralskie. Następnie uczestnicy uroczystości udali się w pochodzie na pobliski cmentarz, by przy grobie Witosa odmówić  modlitwę, złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Uroczystość zakończyła konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej, podczas której wygłosił przemówienie prezydent Andrzej Duda. Stwierdził, że nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie Wincenty Witos, jeden z sześciu wielkich Polaków, których nazywamy ojcami naszej niepodległości. Poseł Teresa Hałas mówiła o "witosowym dziedzictwie" i pochwaliła szkołę z Różańca za udział w uroczystościach. Wystąpili także Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, dr Mariusz Szpytma, wiceprezes IPN, i prof. Włodzimierz Bernecki, poseł na Sejm RP. Z naszego regionu obecni byli senator Jerzy Chruścikowski z Zamościa i Tomasz Obszański z Tarnogrodu, przewodniczący Lubelskiej Rady Rolników NSZZ RI "Solidarność" (absolwent ZSCKR w Różańcu). Widoczna była też obecność Koła Przyjaciół Radia Maryja z Tarnogrodu. 15-osobowej delegacji ZSCKR z Różańca przewodniczyli Marian Kucharczuk, nauczyciel historii i WOS, opiekun koła, i Marian Dołomisiewicz, kierownik administracyjny.

Zwieńczeniem udziału uczniów ZSCKR było spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą przed Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Była okazja do zrobienia zbiorowego zdjęcia z głową państwa i licznych selfie, do których prezydent pozował z anielską cierpliwością. Łatwo nawiązywał kontakt z uczniami i pozyskiwał ich sympatię dzięki doświadczeniom z harcerstwa. Przed odjazdem Marian Kucharczuk podziękował prezydentowi w imieniu grupy za tak miłe przyjęcie i życzył szczęśliwego powrotu do domu oraz dalszej owocnej służby dla Polski i Polaków.

 

Marian Kucharczuk – opiekun Koła Historycznego ZSCKR w Różańcu

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.