- Reklama -

LZS Tarpan Korchów świętował

14 lipca na boisku sportowym w Korchowie Pierwszym zorganizowano wielkie sportowe święto. Były wspomnienia, podziękowania i gratulacje dla sportowców, działaczy i założycieli LZS Tarpan w Korchowie. Ich przygoda z piłką nożną trwa już pół wieku...

W ubiegłą niedzielę w Korchowie Pierwszym obchodzono jubileusz 50-lecia LZS Tarpan Korchów. Świętowanie rozpoczęło się meczami trampkarzy i seniorów drużyny gospodarza oraz Gromu Różaniec i Olimpiakosu Tarnogród. Następnie animacje dla dzieci przeprowadziła trenerka fitness Sylwia Margol.

Po części sportowej rozpoczęła się część oficjalna świętowania, w której był czas na przedstawienie historii klubu, wspomnienia i wręczenie pamiątkowych odznaczeń. Założyciele klubu wspominali czasy, kiedy nie było ani boiska, ani strojów, ani butów, ale był za to wielki zapał do gry. Wiele wysiłku włożono w tworzenie organizacji, a jeszcze więcej w budowę boiska czy świetlicy sportowej. Wspominano także szczególne momenty z historii klubu, kiedy to w drużynie grali piłkarze z Afryki i rozgrywane były spektakularne mecze.

Słowa uznania do sportowców skierował wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski, który mówił, że sport zawsze był ważną sprawą dla mieszkańców. Gratulacje z okazji jubileuszu składali także prezesi organizacji sportowych.

Z okazji jubileuszu srebrną honorową odznaką Lubelskiego Związku Piłki Nożnej został uhonorowany Ryszard Paluch, jeden z pierwszych działaczy i założyciel klubu. Medale 40-lecia ZOZPN otrzymali: Jan Padiasek, Jan Klucha i Kazimierz Ordecki. Medale wręczył prezes zarządu Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Bartnik oraz prezes zarządu Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Stanisław Pryciuk.

Pamiątkowe medale z okazji jubileuszu otrzymali: Ryszard Paluch, Kazimierz Ordecki, Jan Padiasek, Jan Klucha, Tadeusz Buczek, Jan Czerwonka, Marian Pisklak, Zbigniew Gromadzki, Ryszard Krawiec, Ryszard Kiszczuk, Tadeusz Gałczyński, Eugeniusz Lębryk, Jan Kubaj, Roman Lębryk, Jan Działo, Marian Kapka, Stanisław Lębryk, Bronisław Kulasza, Andrzej Farion, Jan Gromadzki i Leszek Kapka. Medale wręczył wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski.

Nagrody dla wyróżniających się zawodników w meczu juniorów i seniorów otrzymali Kuba Masicz i Bartek Szymanik oraz Paweł Grasza i Grzegorz Wlizło.

- Reklama -

W rozrywkowej części jubileuszu był czas na wspólną radosną zabawę. Na scenie z koncertem piosenek folkowych i sportowych wystąpił zespół „Piano” z Korchowa, „Za Horyzontem” z Zawadki i „Od-Nowa” z Rogali. Był także koncert zespołów Coco Jumbo, Colombo, 4Heven i Looks.

Klub LZS Tarpan Korchów powstał w 1969 roku. Początkowo nosił nazwę Ludowy Zespół Sportowy Korchów. Pierwszym prezesem Klubu był Jan Padiasek. Na początku mecze były rozgrywane za stodołami. Po komasacji gruntów, przypadającej na lata 1969-1970, boisko zostało wytyczone w obecnym miejscu. Wtedy na tym placu znajdowała się remiza i dom Padiasków. W 1970 roku do Korchowa przybył jako nauczyciel Ryszard Paluch, który przyjął funkcję prezesa po Janie Padiasku. Pełnił tę funkcję do około 1976 r. W tym czasie zostało wyremontowane boisko.

W okresie kiedy prezesem był Ryszard Szponar, miejscowość Korchów jako drużyna wygrała trzykrotnie z rzędu Gminne Święto Sportu. W 1976 roku ogłoszono konkurs na nazwę Klubu w Szkole Podstawowej. Nazwę Tarpan wymyślił Józef Bogdan. Była ona kojarzona z pojazdem rolniczym oraz z rasą koni. Tarpan zdobył również znak Omega, czyli I miejsce w województwie w zawodach między LZS-ami.

Rozpoczęta była również budowa obecnej świetlicy, ale zatrzymała się na fundamentach. Materiał został przeznaczony na budowę szkoły podstawowej w Korchowie Pierwszym. Prace były kontynuowane, gdy stanowisko prezesa objął Jan Gromadzki. Przy budowie spora grupa osób pracowała społecznie.

Herb powstał z inicjatywy Damiana Doliny, gdy był prezesem Klubu.

Boisko zostało ogrodzone i ponownie wyremontowane w 2009 roku. Środki na budowę pozyskał Jarosław Piskorski.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.