- Reklama -

- Reklama -

Luty przeminął pod znakiem grypy

- Reklama -

Jak informuje nas dr inż. Joanna Sarzyńska, rzecznik prasowy PSSE w Biłgoraju, ostatni tydzień lutego przyniósł nowe zachorowania na świńską grypę. Odnotowano 17 przypadków zachorowań na grypę wywołaną wirusem A/H1N1. W sumie przez cały miesiąc na tego typu grypę zachorowały 23 osoby z naszego powiatu. Na grypę sezonową zachorowało łącznie 773 mieszkańców naszego regionu.
Analizując cały miesiąc, zauważamy, że pierwszy tydzień lutego był dość spokojny. Odnotowano 126 przypadków grypy sezonowej, bez stwierdzeń świńskiej grypy. Drugi tydzień miesiąca przyniósł nowe zachorowania. Liczba chorujących wzrosła do 236. Wtedy pojawił się także pierwszy przypadek zachorowania na grypę wywołaną wirusem A/H1N1. W trzecim tygodniu odnotowano spadek liczby chorujących na sezonową grypę, ale wzrost zachorowań na świńską. Natomiast ostatni tydzień lutego przyniósł wzrost zachorowań na grypę zarówno sezonową jak i świńską.
Świńska grypa nie omija także pacjentów biłgorajskiego szpitala. Wprowadzono tam pewne procedury, które mają na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się wirusa A/H1N1. Wstrzymano odwiedziny w całym szpitalu. Wdrożono procedury izolacji pacjentów zakażonych. Wydzielono personel do opieki nad izolowanymi pacjentami. Zapewniono środki ochrony indywidualnej dla personelu. Wzmożono nadzór nad procedurą higienicznego mycia i dezynfekcji rąk. Zastosowano ocenę prawidłowości stosowania wdrożonych procedur: postępowanie z odpadami, bielizną osobistą pościelową i osobistą pacjentów. Wzmocniono zabiegi dotyczące utrzymania higieny powierzchni dotykowych i bezdotykowych, ze szczególnym uwzględnieniem powierzchni dotykanych przez pacjentów w celu zmniejszanie emisji wirusów z dróg oddechowych do otoczenia. Pracownicy szpitala informują i instruują pacjentów o konieczności częstego mycia rąk, o zasłanianiu ust i nosa podczas kaszlu i kichania, wyrzucaniu chusteczek do kosza na odpady zakaźne po każdorazowym użyciu. Personel szpitala postępuje zgodnie z instrukcją Krajowego Ośrodka ds. Grypy, a także zgodnie z procedurami opracowanymi przez laboratorium, do którego kierowane są badania w przypadku pobierania materiału do badań.
Co przyniesie marzec? Tego nie wiadomo. Każdemu z nas przyda się natomiast kilka informacji dotyczących świńskiej grypy.
Grypa wywołana wirusem A/H1N1 (określana jako wariant PDM09) krąży po całym świecie, występuje od 2009 roku i w obecnym sezonie jest dominująca nad innymi typami, jednak jej przebieg nie różni się zasadniczo od innych typów grypy znanych nam od lat. Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową i tak jak każda inna grypa bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka.
Objawy świńskiej grypy są identyczne jak grypy wywołanej innym typem wirusa. Obecnie dominującym jest zakażenie A/H1N1. Charakterystyczne jest nagłe wystąpienie choroby, gorączka powyżej 39 stopni Celsjusza, dreszcze, bóle głowy, stawów, mięśni, znaczne osłabienie oraz ogólne rozbicie, zajęcie układu oddechowego objawiające się kichaniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, bólem gardła i suchym napadowym kaszlem. Objawy grypy mogą być wywołane przez inne wirusy oddechowe, o których mówi się, że są grypopodobne i jest ich ponad 200 rodzajów.
Objawy grypy nie są bezwzględnym wskazaniem do leczenia szpitalnego! Wskazaniem takim są powikłania grypy. Pierwsze objawy grypy pojawiają się w ciągu 24 godzin i rozwijają się w ciągu 18-72 godzin od zakażenia. Choroba zazwyczaj ustępuje samoistnie (o ile nie dojdzie do powikłań) po 3-7 dniach, jednak kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą utrzymywać się do około 2 tygodni. Przebieg kliniczny choroby zależy między innymi od stanu odporności pacjenta, jego wieku, nawyków żywieniowych, palenia tytoniu (jako czynnika negatywnie wpływającego na drogi oddechowe) czy występujących chorób przewlekłych (serca, płuc, nerek, stanów po przeszczepach narządów i tkanek, nowotworów, cukrzycy). Osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zarażać innych przez 3-5 dni od chwili pojawienia się objawów choroby, natomiast dziecko może być źródłem zakażeń nawet do 7 dni.
Grypa bez powikłań powinna być leczona w domu. Osoba z jej objawami powinna przyjmować leki przeciwgrypowe i zwalczające objawy takie jak katar, kaszel i bóle. Najczęstszymi powikłaniami pogrypowymi są zapalenia płuc, oskrzeli lub ucha środkowego. Do rzadkich należą zapalenia mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Powikłania te niejednokrotnie uwidaczniają się po pewnym czasie od przebytej grypowej infekcji. Najczęściej dotyczą dzieci do 2. roku życia i osób starszych (90% powikłań występuje u osób po 60. roku życia) oraz u pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Dla potwierdzenia zakażeń wirusem grypy typu A/H1N1 pobierane są wymazy z nosa lub gardła do specjalnej probówki i w laboratorium wykonuje się badania identyfikujące typ A/H1N1. Wyniki badań otrzymywane są na drugi dzień. Po potwierdzeniu zakażenia stosuje się leczenie preparatem przeciw wirusowym. Jednak należy zaznaczyć, że u pacjenta w warunkach szpitalnych mamy do czynienia już z powikłaniami grypy, niejednokrotnie w wymagającymi wdrożenia antybiotykoterapii.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.