- Reklama -

- Reklama -

Łukowa dba o stare pomniki

Od 1 do 3 listopada na cmentarzu parafialnym w Łukowej miejsce ma XVIII kwesta organizowana przez Społeczny Komitetu Opieki nad cmentarzami w Gminie Łukowa .

Warto zapoznać się z historią cmentarza parafialnego w Łukowej. Jest to cmentarz grzebalny, czynny założony przed 1790 rokiem, najstarszy zachowany tu pomnik Karola Maksymiliana Klembowskiego, miecznika warszawskiego, datowany jest na rok 1791. Jest to prawdopodobnie najstarszy pomnik nagrobny na Lubelszczyźnie i jeden z nielicznych zachowanych w Polsce. Łukowski cmentarz pochodzi z czasów, kiedy to zakładano cmentarze grzebalne poza miejscowościami. w tym okresie powstał m. in. krakowski Rakowiec, Łyczaków we Lwowie (1794), warszawskie Powązki (1794) i lubelskie Lipki. Na cmentarzu w Łukowej już w 1791 roku stały pomniki nagrobne.

Na cmentarzu parafialnym w Łukowej rok rocznie organizowana jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków w tym roku ma miejsce już XVIII edycja. W ciągu 18 lat działalności komitetu dzięki ogromnej hojności i życzliwości ofiarodawców zostało ocalonych przed zniszczeniem 116 pomników na cmentarzach w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Osuchach i Borowcu za ogólną sumę 150 671,00 zł.

Prace wykonane w 2019 roku:

- Reklama -

Z zebranych podczas ubiegłorocznej zbiórki pieniędzy 14 061,04 zł zwrócony został dług za prace konserwatorskie przy pomniku Mieczysława Warszawskiego z 1791 r. Pokryto koszty odnowienia figury z 1903 r. oraz czyszczenia pomnika na cmentarzu Pomordowanych w Szarajówce.

Za pozostałą kwotę 300 zł przeprowadzony został kolejny, gruntowny remont pomnika Księdza Proboszcza Władysław Matuszyńskiego (zm. w 1966 r.) wraz z uzupełnieniem nagrobka o opaskę granitową. Poddano renowacji figurę Antoniego Ześniowieckiego z 1883 r. poprzez wylanie fundamentu i dodanie podstawy oraz uzupełnienie ubytków i konserwacje. Oczyszczona została i zabezpieczona po 13 latach zabytkowa „kołyska” i płyty nagrobne oraz słupy kamienne „Miecznika”.

 

W 2002 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej powstał Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa, pierwszy na Zamojszczyźnie. Celem Komitetu jest przede wszystkim opieka społeczna nad zabytkami, m. in.: należyte utrzymanie i zachowanie zabytkowych cmentarzy i pomników, jako wyraz troski społeczeństwa o pamiątki przeszłości, które przetrwały do naszych czasów oraz powinny być zachowane i przekazane przyszłym pokoleniom.

-Co roku po zbiórce zbiera się komitet, wiemy już wtedy ile uzbieraliśmy pieniędzy i zastanawiamy się na co je rozdysponujemy. Pierwsza kwesta na Zamojszczyźnie była właśnie u nas, jest to już 18 edycja i zawsze zbierane jest po kilkanaście tysięcy. Warto podkreślić że stara cześć cmentarza jest najstarsza w całym województwie lubelskim i właśnie ta część siłami komitetu jest odnawiana, co roku po kilka 3 może 4 zależy od funduszy- mówił Stanisław Kozyra Wójt gminy Łukowa

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.