- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Sami idą do wojska

W lubelskich koszarach stawili się kolejni ochotnicy na szkolenie podstawowe i chętni, by dołączyć do terytorialsów. Są wśród nich także mieszkańcy powiatu biłgorajskiego. To już czwarte w tym roku wcielenie do Lubelskiej Brygady OT. Kolejna okazja, by zostać żołnierzem, będzie na początku lipca.

- Reklama -

Przygodę z wojskiem rozpoczęło właśnie 45 ochotników z województwa lubelskiego, w tym 11 kobiet. Średnia wieku to 31 lat, a najstarszy ochotnik ma 52 lata. Wśród kandydatów do terytorialnej służby wojskowej są studenci, uczniowie szkół o profilu mundurowym oraz przedstawiciele różnych zawodów w tym, m.in.: nauczyciel, magazynier, fotograf, mechanik, rolnik, radca prawny, fryzjer, górnik, opiekun medyczny, stolarz, fizjoterapeuta.

 

Pierwszego dnia szkolenia kandydaci przeszli formalności ewidencyjne. Następnie zostali wyposażeni w mundury i sprzęt etatowy żołnierza OT. Pożegnanie z „cywilkami” i założenie munduru żołnierza wojska polskiego to jedna z najważniejszych chwil w życiu każdego ochotnika. Kolejnym etapem był test sprawności fizycznej z trzech dyscyplin sportowych: marszobieg na dystansie 3 km, skłony tułowia, czyli tzw. brzuszki, oraz pompki. W niedzielę nowo powołani rozpoczęli naukę podstaw żołnierskiego rzemiosła na obiektach wojskowych w Chełmie i pobliskim Srebrzyszczu.

Podczas intensywnego szkolenia ochotnicy nabędą praktyczne umiejętności niezbędne żołnierzowi do przetrwania na współczesnym polu walki. Oprócz wiedzy i umiejętności taktycznych, strzeleckich, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej, przyszłych żołnierzy czekają zajęcia z musztry i znajomości regulaminów. Ochotnicy, którzy wytrwają do końca, złożą uroczystą przysięgę na sztandar 2. LBOT, która odbędzie się 21 maja br. Szkolenie podstawowe otwiera trwający trzy lata cykl szkoleniowy podczas, którego żołnierze przejdą szkolenia indywidualne, specjalisty oraz zgrywające, organizowane w terenie, czyli w stałych rejonach odpowiedzialności, w koszarach i na poligonach.

 

- Reklama -

Jeśli chcesz zdobyć solidne przeszkolenie wojskowe i mieć realny wpływ na bezpieczeństwo ojczyzny, lokalnej społeczności i swoich najbliższych, zapraszamy w szeregi 2. Lubelskiej Brygady OT. Najbliższe wcielenie dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego, odbędzie się 1 lipca br., a dla żołnierzy rezerwy 23 lipca br.

Osoby zainteresowane powinny udać się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawne WKU) w celu złożenia wniosku o powołanie do służby lub skorzystać z pomocy rekrutera – kontakty dostępne są na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

 

fot. 2LBOT

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.