- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Najwięcej zachorowań w lubelskim. Czy grożą nam obostrzenia?

Niecałe dwa lata temu w Azji lekarze zdiagnozowali pierwszy przypadek koronawirusa. Od tego czasu w Polsce zabił on ponad 75 tys. osób, jednocześnie zmienił drastycznie nasze życie.

- Reklama -

Od początku września w całej Polsce zwiększa się liczba zakażeń. Codziennie przybywa po kilkaset zachorowań. 29 września laboranci potwierdzili koronawirusa u 975 osób, w tym 189 pochodzi z Lubelszczyzny. Ten wynik daje największą zachorowalność w całej Polsce. Z powiatu biłgorajskiego zakaziło się koronawirusem 6 osób, a wskutek chorób współistniejących wraz z COVID-19 zmarły 3 osoby.

Koronawirus

urząd MArszałkowski projekt

To już kolejny rok, który trwa pod znakiem koronawirusa. Z tą groźną chorobą ludzkość mierzy się już od 17 listopada 2019. Właśnie wtedy w mieście Wuhan, w środkowych Chinach stwierdzono jej pierwszy przypadek. Uznany za pandemię odwrócił nasze życie do góry nogami. Wirus sprawił, że ludzie zaczęli się bać wychodzić z domu, a nawet oddychać.

Początek

Choroba wywołująca zapalenie płuc rozprzestrzeniła się także w Polsce. Pierwsza fala przyniosła stosunkowo mało zakażeń i zgonów. Od marca do końca czerwca 2020 roku w sumie na terenie całej Polski koronawirusem zakaziło się 25 048 osób. Spośród zakażonych 504 pochodziło z terenu województwa lubelskiego. W ciągu tego czasu mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, jak i całej Polski z obawą czekali na każde kolejne zakażenie, które wzbudzało wśród nich strach i niepokój o swoje zdrowie.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Pierwsze obostrzenia

2020 rok minął pod znakiem niepewności. Z początkiem roku rząd ograniczył wyjście z domu oraz nakazał nakładanie maseczek. Imprezy masowe musiały zostać przeniesione na kolejny rok, a wiele instytucji i obiektów zostało zamkniętych na jakiś czas. Wprowadzone przez rząd obostrzenia mające na celu przeciwdziałanie pandemii, spotkały się z krytyką części Polaków, którzy w geście protestu wyszli na ulicę. Bardzo długi czas mieszkańcy powiatu biłgorajskiego byli zamknięci w domach, niejednokrotnie z dala od swoich znajomych i rodziny.

Pierwsza fala nie była ostatnią

Kolejne fale koronawirusa nie były już tak łagodne. W ciągu niespełna dwóch lat od zdiagnozowania pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce zostało zarażonych prawie 3 mln osób, spośród nich 45 552 pochodziło z Lubelszczyzny. Te dane na bieżąco są aktualizowane i na nieszczęście, z każdym dniem wzrost zakażeń zaczyna przyśpieszać. Codziennie na terenie całej Polski jest ponad 500 nowych przypadków koronawirusa. Kilka do kilkunastu z nich pochodzi z powiatu biłgorajskiego (dane z połowy września 2021 r.). Często województwo lubelskie przoduje z w niechlubnym rankingu z największą ilością zakażeń w kraju.

Wróciliśmy do życia

Po niespełna dwóch latach spędzonych razem z wirusem ludzie dostosowali do niego swoje życie, choć również z biegiem czasu coraz bardziej bagatelizowali chorobę i przestali się jej bać. Lato 2021 roku pozwoliło odetchnąć wszystkim. W tym czasie odbyło się wiele imprez masowych, a ludzie na nowo zaczęli się spotykać. Na jakiś czas odrzuciliśmy maseczki i limity osób w budynkach, aby na nowo zacząć cieszyć się życiem.

To nie koniec

Jaka będzie przyszłość?  Czy czekają nas kolejne obostrzenia? Uczniowie z niepokojem czekają, co przyniesie kolejny dzień. Chcieliby jak najdłużej uczęszczać na zajęcia stacjonarne do szkoły, gdzie mogą spotkać się ze swoimi kolegami. Wielu pracodawców zastanawia się nad losem swojej firmy, a pracownicy nie mogą spać spokojnie w obawie o własne miejsce pracy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.