- Reklama -

- Reklama -

Biłgorajska walka o grube miliony

W powiecie biłgorajskim gra idzie o potężne pieniądze, bo to ci ludzie będą je dzielić. A potężne pieniądze chciałby mieć i dzielić przecież każdy? Lokalna Grupa Działania (LGD) "Silne Biłgorajskie" to nowa inicjatywa, dość mocno związana z partią Prawo i Sprawiedliwość. Wyparła LGD "Ziemia Biłgorajska", z którą związany był poseł Wiesław Różyński (PSL). "Silne Biłgorajskie" wygrało konkurs Urzędu Marszałkowskiego na realizację projektów wartych ... 2,7 mln euro. Emocje są wielkie.

- Reklama -

Lokalne Grupy Działania dzielą miliony

Dlaczego Lokalne Grupy działania są tak ważne? Bo gra toczy się o ogromne pieniądze. W latach 2023-2027 wszystkie  Lokalne Grupy Działania, które Urząd Marszałkowski już wybrał do realizowania opracowanych strategii, będą miały do rozdysponowania 51,575 mln euro z funduszy unijnych na wybrane inicjatywy społeczne.

Zadaniem LGD jest opracowanie Lokalnej Strategii Rozwoju, a następnie jej wdrożenie poprzez realizację wynikających z niej przedsięwzięć i projektów.

LGD to trzy sektory: publiczny, prywatny i pozarządowy

 

Co ciekawe, zarówno LGD „Ziemia Biłgorajska”, jak i „Silne Biłgorajskie” działają na obszarze tych samych 13 gmin powiatu biłgorajskiego i zamojskiego: Aleksandrów, Biłgoraj, Biszcza, Frampol, Goraj, Księżpol, Łukowa, Obsza, Potok Górny, Radecznica, Tarnogród, Tereszpol i Turobin.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Zrzeszają jednak różne podmioty. Podczas gdy w LGD „Ziemia Biłgorajska” członkami są głównie samorządy i organizacje działające na terenie gmin, LGD „Silne Biłgorajskie” to głównie osoby fizyczne. Już po rozstrzygnięciu konkursu Urzędu Marszałkowskiego rozmawialiśmy z samorządowcami między innymi z Goraja, Turobina, gminy Biłgoraj, Księżpola, którzy przyznali, że gminy jako samorządy nie są członkami LGD „Silne Biłgorajskie”. Należą tylko do LGD „Ziemia Biłgorajska”. Samorządowcy przyznali też, że nie uczestniczyli w konsultacjach organizowanych przez nową LGD.

Mariola Buryta, prezes zarządu stowarzyszenia „Silne Biłgorajskie”, odniosła się do zamieszania, jakie powstało wokół dwóch lokalnych grup na terenie powiatu biłgorajskiego.

Ludzie nie wiedzą, o co chodzi. Mówi się, że ktoś kogoś skrzywdził, ktoś komuś coś zabrał. To tak nie działa. Lokalne Grupy Działania i Ziemia Biłgorajska, i Silne Biłgorajskie złożyły do konkursu Lokalne Strategie Działania, czyli tak najogólniej mówiąc – pomysł na działalność. To dokument, który był wszechstronnie konsultowany i  to te konsultacje dały nam olbrzymią wiedzę, jak stworzyć ten dokument. (…) Nasz LSR otrzymał bardzo wysoką punktację, bo było to aż 91,06 punktów i dało nam to trzecie miejsce w województwie. Jak dla nowej grupy jest to ogromny sukces – podkreśla Buryta.

(…)

O co w tym wszystkim chodzi, co na to gminy i radni powiatu? Więcej tylko w Nowej Gazecie Biłgorajskiej. Najnowsze papierowe wydanie od wtorku w kioskach, sklepach i punktach kolportażu w całym powiecie biłgorajskim.

 

- Reklama -

5 Komentarze
 1. kuba mówi

  Teraz to będzie niezależne LGD, jakiś żart urząd marszałkowski PIS starostwo powiatowe PIS i NOWE LGD PIS TO CHYBA JASNE I OCZYWISTE. To nowe LGD to forteca finansowa na gorsze czasy które nieuchronnie zbliżają się dla dziłaczy jedynie słusznej partii. Cały PIS

 2. Bilgoraj mówi

  jak działało to wcześniejsze LGD? kto dostawał pieniądze? jakie związki z PSL były? w czyim mieszkaniu była siedziba i za ile?

 3. mieszkaniec mówi

  Macie jak na dłoni obraz władzy która ima się różnych sposobów aby zabezpieczyć środki na dalsze funkcjonowanie, mnie to osobiście nie dziwi, bo wiem kto za tym stoi, to są metody działania tych ludzi oni inaczej nie potrafią funkcjonować. Intryga, gierki,podjazdy to ich chleb codzienny, ale oni myślą że nikt tego nie widzi, są w wielkim błędzie.

 4. PATRIOTA mówi

  Co ty czlowieku piszesz, jest pomysł na kasę to sie nikogo nie pytamy, kasa jest pewna bo dzielą swoi, zawsze za te parę baniek idzie kogoś namówić, na głosowanie.

 5. anonim mówi

  A pytał ktoś gminy czy chcą być w nowo powstałej grupie działania, może by należało od tego zacząć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.