- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

List przeciwko listowi. Bój o Dechnika

Kilka dni temu informowaliśmy, że w dniu urodzin Józefa Dechnika do wojewody lubelskiego miało wpłynąć pismo dotyczące przywrócenia pomnika biłgorajanina. Nie wszyscy zgadzają się z tym.

- Reklama -

Środowiska lewicowe planowały złożyć do wojewody lubelskiego pismo w sprawie pomnika Józefa Dechnika, twórcy nowoczesnego Biłgoraja. Stać się to miało 26 stycznia, w dniu 112. rocznicy urodzin biłgorajanina.

Pisaliśmy o tym tutaj: Walczą o pomnik J. Dechnika | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Pomysł ten nie wszystkim przypadł do gustu. Członkowie Stowarzyszenia Młodzi Nowocześni, działający na terenie województwa lubelskiego, uważają, że przywrócenie pomnika Dechnika byłoby błędem. Jakie padają argumenty? Zwracają uwagę, że Józef Dechnik był I sekretarzem biłgorajskiego Komitetu Powiatowego PZPR, a także aktywnym działaczem organizacji takich jak KPP czy PPR, pracując jednocześnie w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, czyli tzw. Urzędzie Bezpieczeństwa (UB).

Członkowie Stowarzyszenia wystosowali list otwarty do wojewody lubelskiego. Piszą w nim, że niedopuszczalne jest gloryfikowanie i honorowanie osób, będących ważnym elementem komunistycznego aparatu władzy, do których należał Józef Dechnik. – Apelujemy do Wojewody Lubelskiego o nieprzywracanie pomnika, który nigdy nie powinien powstać. Ważny członek totalitarnego aparatu władzy, jaki panował w Polsce od 1945 do 1989 roku, nie zasługuje na upamiętnienie – uzasadniają. Podkreślają, że okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej to okres totalitarnego i autorytarnego systemu rządów, stojącego w sprzeczności z interesami i potrzebami obywateli. – Niezależnie od tego, ile fabryk i zakładów powstało w trakcie rządów Józefa Dechnika, należy pamiętać o tym, że był on aktywnym komunistą. Przed II wojną światową był członkiem Komunistycznej Partii Polski, będącej organizacją w pełni zależną od Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików), zarządzanej przez Józefa Stalina – człowieka odpowiedzialnego za wykształcenie się stalinizmu, w wyniku którego śmierć poniosło nawet 20 milionów ludzi, biorąc również udział w tworzeniu okupacyjnej administracji ZSRR na ziemiach polskich. Józef Dechnik był również jednym z funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, prowadzącego działalność zbrodniczą, inwigilując polskich obywateli, walcząc z podziemiem niepodległościowym, a także przeprowadzając kolektywizację polskiej gospodarki.
urząd MArszałkowski projekt
Jawne poparcie i aktywne uczestnictwo w działalności antydemokratycznych i antyobywatelskich organizacji takich jak Komunistyczna Partia Polski, Polska Partia Robotnicza i Polska Zjednoczona Partia Robotnicza zasługuje jedynie na potępienie, a nie na proponowaną przez środowiska lewicowe pochwałę – podkreślają.
Ich zdaniem, pomnik Józefa Dechnika, znajdujący się w Biłgoraju, nigdy nie powinien stanąć tam ponownie. – Jako młodzi ludzie, którzy, na szczęście, nigdy nie doświadczyli systemu komunistycznego, apelujemy o rozsądne działanie w sprawie pomnika I sekretarza. Nikt, kto stanowił istotny element ówczesnego aparatu władzy, nie powinien być w żaden sposób honorowany i gloryfikowany – dodają.

Jakim ugrupowaniem jest Stowarzyszenie Młodzi Nowocześni? Członkowie przedstawiają się jako organizacja młodzieżowa, skupiająca osoby o liberalnych poglądach zarówno gospodarczych, jak i światopoglądowych. Promują wolnościowe wartości, popierają wolny rynek i kapitalizm. Są proeuropejscy, otwarci na mniejszości i wielokulturowość. Współpracują z partią .Nowoczesna, jej parlamentarzystami i strukturami lokalnymi.

- Reklama -

3 Komentarze
 1. unkas mówi

  Kuroń Modzelewski Geremek i inni stalinowscy siepacze mają ordery Orła Białego. mają swoje ulice i pamiątkowe tablice .Dlaczego działacze NOWOCZESNEJ NIE PROTESTUJĄ ?Dechnik jest też stalinowcem jak oni i NOWOCZESNA nie protestuje bo jest między nimi istotna -test na YNTELYGENCJĘ jaka?

 2. nikita mówi

  Ale to co się dzieje w kraju i UE to właśnie rozkwitająca lewicowa komuna. Ideologia UE oparta jest na marksizmie-leninizmie.Marksizm kulturowy Unii Europejskiej, gdzie Marks, Engels i Lenin zostali zastąpieni przez Marcusa, Adorna i Spinelli’ego . Altiero Spinelli był jednym z autorów manifestu z Ventotene – jednego z pierwszych dokumentów promujących ideę zjednoczenia Europy i konstytucji europejskiej. W 1980 r. wraz z innymi posłami do Parlamentu Europejskiego o poglądach federalistycznych założył Klub Krokodyla, którego członkowie złożyli do Parlamentu wniosek o przygotowanie projektu nowego traktatu o Unii Europejskiej. 14 lutego 1984 r Parlament Europejski przyjął wniosek przeważającą większością głosów i zatwierdził projekt Traktatu ustanawiającego Unię Europejską, czyli „plan Spinellego”.Tak więc jego plany realizuje teraz PE. zawarte info źródło :https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/history-eu/eu-pioneers/altiero-spinelli_pl
  Młodzi dobrze reagują,starzy pamiętający czasy reżimowe powinni młodych wspierać aby tamte czasy nie wróciły.

 3. Zbigniew mówi

  Młodzi jak są tak bardzo demokratyczni to niech zajmą się tym co się teraz wyprawia w kraju a nie tym czego nie pamiętają…to co się teraz dzieje to komuna przy tym to pikuś…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.