- Reklama -

List otwarty do burmistrza i rady miasta

Burmistrz Miasta Biłgoraj Sz. P. Janusz Rosłan

Rada Miasta Biłgoraj

 

W związku z ogłoszonymi konsultacjami społecznymi w zakresie ustalenia 14 najważniejszych wydarzeń w dziejach Biłgoraja wnosimy nasze propozycje i prosimy o ich uwzględnienie.

Niewątpliwie najcenniejszą wizytówką każdego miasta jest jego położenie, architektura oraz znajdujące się w nim obiekty zabytkowe. Choć jesteśmy dumni z naszej regionalnej historii oraz otaczającej nas przyrody i architektury, nie posiadamy, niestety, w naszym mieście zbyt wielu obiektów zabytkowych, które przyciągałyby turystów. Cieszymy się bardzo z rewitalizacji naszego biłgorajskiego Śródmieścia.

Bolejemy jednak nad faktem, że w planowanych tablicach, upamiętniających najważniejsze wydarzenia związane z naszą miejscowością, nie ujęto powstałych w ostatnich dziesięcioleciach obiektów sakralnych, które na całym świecie nadają miastu charakter i umieszczone są w panoramach miasta.

Kościoły pw. Chrystusa Króla oraz św. Jana Pawła II, największego z synów polskiej ziemi, na wieki będą świadczyć o mieszkańcach naszego miasta oraz przez kolejne pokolenia będą służyć naszym dzieciom, wnukom i prawnukom. Inne rzeczy i obiekty trzeba będzie  modernizować, a one będą trwać i świadczyć o nas.

Proponujemy wobec tego, aby na jednej z tablic odnotować fakt niezmiernej wagi historycznej – ufundowanie i postawienie przez mieszkańców Biłgoraja dwóch nowych kościołów oraz podniesienie do rangi sanktuarium kościoła pw. św. Marii Magdaleny.

W naszej diecezji jest tylko kilka sanktuariów, a to jest jedyne nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

- Reklama -

Ponadto, oczekując w najbliższych miesiącach pozytywnej odpowiedzi Stolicy Apostolskiej na Uchwałę Rady Miasta o patronacie św. Marii Magdaleny nad naszym miastem, nie możemy nie odnotować wraz z powstaniem nowych kościołów faktu pojawienia się na mapach sanktuariów świata naszego biłgorajskiego.

Niezauważenie tych wielkich wydarzeń, zmieniających na zawsze panoramę naszego miasta, nie wspominając o dobrach duchowych jego mieszkańców, a eksponowanie innych pomniejszych byłoby, naszym zdaniem, wielką niesprawiedliwością historyczną.

Bardzo prosimy o uwzględnienie naszej propozycji.

 

Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej
i Rada Duszpastersko-Ekonomiczna przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju

Red.

- Reklama -

- Reklama -

1 komentarz
  1. Yarrrr mówi

    Kraj zawierzony Jezusow z Rio. Bilgoraj i okolica Magdalenie M. Ulice zawierzone …… Nic nas nie spotka nic a nic . Od powietrza morowego od burz od biedy od ..idiotow na gorze i na dole. Czy aby na pewno..?? Jesli cos spotka do kogo mamy sie zwrocic w razie hmmm zarazy czy tez powodzi suszy ???

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.