- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Lipiec w józefowskiej bibliotece

Czas upływa szybko i pierwszy miesiąc wakacji już za nami. Wspólne chwile spędziliśmy owocnie, świetnie się bawiąc, ale też i ucząc. Podejmowaliśmy wiele różnych tematów, zajęcia były różnorodne. Nie brakowało śmiechu, zabawy z rówieśnikami i miłych chwil pożytecznie spędzonych w towarzystwie książek.

- Reklama -

2019 to Rok Stanisława Moniuszki. Oswoiliśmy Straszny Dwór, który jak się okazało, wcale nie był taki straszny a operową Arię z Kurantem dzieci bardzo polubiły. Poznaliśmy fakty z życia wielkiego kompozytora, którego dwusetna rocznica urodzin przypada w tym roku. Dzięki przekazanym przez Operę Narodową grom planszowym ze specjalną aplikacją zajęcia były innowacyjne i bardzo zainteresowały dzieci.

Kolejnego dnia udaliśmy się do świata figur geometrycznych. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o figurach, uczyły się je rozpoznawać i nazywać. Wykorzystywaliśmy modele figur przestrzennych oraz układanki i klocki Kugeli. Uczestnicy zajęć szukali geometrycznych figur w codziennym życiu.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Odbyły się też zajęcia na temat historii książki i pisma. Inkunabuły, iluminacja, papirus, ekslibris – znaczenie tych słów uczestnicy opanowali celująco, dzięki zapoznaniu się z przygotowaną prezentacją i zadaniom do wykonania.

5 lipca dwie 20-osobowe grupy poznawały dawne, niektóre ginące już zawody. Rymarz, bednarz, garncarz, wapniarz, zdun – po zapoznaniu się z tymi profesjami tworzyliśmy wiersze i rymowanki, by stworzyć quest pt. Śladami dawnych zawodów w gminie Józefów. Tego dnia w bibliotece mieliśmy gości ze Świdnika – uczestników letnich kolonii na Roztoczu. Przekazaliśmy im garść wiedzy o naszym miasteczku i jego historii.

Innego dnia dzieci udały się w podróż. Co prawda palcem po mapie, ale i tak poznały wiele ciekawych i miejsc, którymi szczyci się nasza ojczyzna. Przybliżyły nam je albumy, mapy, przewodniki, kolorowe ilustracje, pokaz slajdów. Najpiękniejsze zakątki naszego kraju były tematem wykonywanych tego dnia prac plastycznych.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Co to jest ekologia? Co oznacza słowo recykling? Co mogą zrobić dzieci by ratować Ziemię? Na te pytania dzieci odpowiadały na kolejnych lipcowych zajęciach. Zdobyły sporo wiedzy teoretycznej o tym, jak dbać o przyrodę, ale także praktycznie ćwiczyliśmy, jak prawidłowo segregować śmieci, oszczędzać wodę czy energię elektryczną.

Dzieci wzięły udział w otwarciu wystawy fotograficznej Iluminacja. Dzieła natury – Roztocze. Autor Bartosz Dybowski przedstawia na niej wspaniałe ujęcia roztoczańskiej przyrody. Przed udziałem w tym kulturalnym wydarzeniu dzieci poznały zasady odpowiedniego zachowywania się na wystawach i wernisażach.

Na innym spotkaniu rozmawialiśmy o naszym zielonym skarbie – o drzewach. Uczyliśmy się rozpoznawać różne drzewa i ich liście. Pomocna była przygotowana prezentacja multimedialna i atlasy drzew oraz piękne zielone liście zerwane rankiem z różnych drzew. Dzieci wykonały pracę ciekawą metodą artystyczną – frotaż.

Poznawaliśmy też sawannę afrykańską jej faunę i florę, dzieci wykonały ciekawą pracę – portret żyrafy z odrysowanej dłoni.

Na czym polega praca policjanta, na jakie ryzyko jest narażony, chroniąc nasze bezpieczeństwo? O tym rozmawialiśmy w Dniu Policjanta, 24 lipca.

Czy znane jest dzieciom kino nieme? Następnego dnia spotkań z zaciekawieniem dzieci obejrzały prezentację i wysłuchały przygotowane informacje. Były ciekawe kalambury i wesoła pantomima.

Janusz Korczak powiedział kiedyś „nie ma dzieci, są ludzie”. I to jest prawda. „Dziecko to także człowiek, tylko że jeszcze mały…”. Przecież każdy dorosły kiedyś również był dzieckiem. Tak więc, podobnie jak każdy dorosły, dziecko jest właścicielem pewnych praw i wolności. Na zajęciach rozmawialiśmy o prawach ale też i obowiązkach dziecka.

Piątki to dni w wakacyjnej bibliotece zarezerwowane dla nowego przyjaciela dzieci, którym okazał się robot edukacyjny Photon, zakupiony w ramach projektu Asy Internetu, czyli kodowanie dla każdego.

Photon wzbudza wiele emocji. Potrafi wykonywać zakodowane polecenia, umie jeździć po zaprogramowanej ścieżce, zmieniać kolory, wydawać różne dźwięki i a my nauczyliśmy go nowych słów. „Kocham książki!” i „Twoja kolej” – tymi słowami Photon wyznacza do odpowiedzi na zagadki zadane przez prowadzącego zajęcia. Do nauki kodowania mamy specjalną matę, kubeczki i zestaw humanistyczno-matematyczny, który jest wykorzystywany na spotkaniach.

W czasie wakacyjnym realizujemy również projekty Roztoczańskie anioły kochają książki dla książki 2019 oraz Roztocze miodem i chlebem pachnące, składają się na nie spotkania z autorami książek, konkurs,  wystawy, a także warsztaty artystyczne.

W sierpniu zapraszamy wszystkich na kolejne spotkania, edukacyjne, bajkowe, artystyczne, od wtorku do piątku o godz. 10.00. A każdego dnia zapraszamy po wakacyjną lekturę!

*

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.