- Reklama -

- Reklama -

Liderzy w ekonomii społecznej

W Józefowie blisko sto osób, które dotychczas były wykluczone społecznie, długotrwale bezrobotne, ma pracę. Zysk ma również gmina, która oszczędza blisko milion złotych rocznie na zadaniach, które wykonują ci pracownicy. Na czym polega ten efekt wyjaśniali dziennikarze Radia Lublin.

- Reklama -

Gmina Józefów została wybrana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej do reprezentowania całego województwa lubelskiego w zakresie ekonomii społecznej. – Jesteśmy w tej dziedzinie najsilniejsi w kraju – mówi burmistrz Roman Dziura. Dodaje, że Radio Lublin nadało audycję promocyjną, która została zlecona przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Część czasu antenowego do tej audycji dodało Radio Lublin. – Chcieli pokazać nasze doświadczenia z ekonomii społecznej, głównie z zakresu tworzenia i funkcjonowania spółdzielni socjalnych jako coś, co można naśladować i jest sensowne – tłumaczy włodarz Józefowa. Dodaje, że działania gminy w tym kierunku wpłynęły na kierunki ekonomii społecznej w całym kraju.

– My jako jedyni tworzyliśmy spółdzielnie socjalne dla realizacji głównie zdań publicznych, zadań, których zaspokajanie mamy obowiązek wpisany w ustawie i naszym statucie. W kraju takie spółdzielnie były tworzone na zasadzie komercyjnej. My zawsze uważaliśmy, że to jest błąd – wyjaśnia Roman Dziura. Podkreśla, że celem nie powinno być zastępowanie jednego przedsiębiorcy drugim i konkurowanie na rynku usług, który jest dobrze zorganizowany. Gmina ma bazować na usługach, które ma do wykonania. Dało to potężne oszczędności i zwiększyło możliwości rozwojowe gminy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.