Letni ogród bajek

Wraz z nadejściem wakacji w lipcu Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie zaprosiła dzieci do "Letniego ogrodu bajek". W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku od 6 do 12 lat i przedszkolaki z Przedszkola "Leśne Skrzaty" w Aleksandrowie z ul. Wesołej.

Spotkania w „Letnim ogrodzie bajek” rozpoczynało głośne czytanie. Najmłodsi słuchali różnych utworów z literatury, od tych na trwale umiejscowionych w kanonie literatury światowej po współczesne teksty. Słuchanie bajek dawało najmłodszym możliwość rozwijania wyobraźni literackiej, ale też pozwalało na wyciszenie i skupienie, co obecnie jest tak ważne, kiedy dzieci nierzadko wykazują się ogromną nadpobudliwością.  Maluchy miały możliwość czynnego uczestnictwa w słuchaniu bajek poprzez krótkie przerywniki ruchowe czy rozmowy nawiązujące do tekstu.

Zajęcia „Książki budują wyobraźnię” dla starszych dzieci i dla przedszkolaków zajęcia „Letni ogród bajek” zachęcały je do czytania i rozwijania wyobraźni oraz kreatywności. Składały się na nie zabawy i gry plastyczne, teatralne i ruchowe  nawiązujące do lata. Kluczem do otwarcia drzwi wyobraźni była przepiękna książka „Jestem Dzieckiem Książek”, której autorami są Oliver Jeffers i Sam Winston. Trudno wyliczyć wszystkie zadania, jakie stawały przed uczestnikami. Maluchy np.: szukały kluczy, otwierały skarbiec literacki, podróżowały po wyspach wyobraźni, pokonywały slalom z książkami, tworzyły taniec i minę wesołego stwora czy szukały kształtów w chmurach. Dzieci miały możliwość indywidualnej pracy, ale również uczyły się współpracy, pracując w grupach.

Uczestnicy również stworzyli samodzielnie grę planszową opartą na utworach Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Planszę do gry stanowiły narysowane pola na dużej powierzchni sali gimnastycznej. Została ona zapełniona narysowanymi ilustracjami do wierszy i kolorami. Maluchy rozpoznawały tytuły, czytały strofy poetyckie, tworzyły pantomimę  i  wykonywały wyzwania ruchowe. Gra okazała się ciekawym pomysłem na zachęcenie do czytania wierszy i utrwalenie wiedzy, kto jest ich autorem.

Scenografię „Letniego ogrodu bajek” tworzyli jego uczestnicy. Z każdymi zajęciami stawała się ona coraz bardziej bogata i kolorowa. Można było zobaczyć tworzone w grupach przez najmłodszych chociażby: kwiaty, postacie z bajek, zamki, owady czy piłki.

Dzieci uczestniczące w akcji „Wakacje w bibliotece” dobrze się bawiły, ale również rozwijały swoją wyobraźnię literacką i  plastyczną. Niezwykłe spotkania z literaturą, wspaniała kreatywność uczestników podczas pokonywania wyzwań, jakie przynosiły różne zadania, radość i wspólnie spędzony czas to elementy, jakie tworzyły akcję „Wakacje w bibliotece”.

*

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.