- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Lato z teatrem w Dereźni (film)

W upalną niedzielę 1 sierpnia w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dereźni odbyło się spotkanie mieszkańców okolicznych miejscowości. Wydarzenie pod nazwą „Lato z teatrem” cieszyło się sporym zainteresowaniem społeczności lokalnej.

Było to pierwsze z cyklu 3 spotkań zaplanowanych w ramach projektu „Widowiska obrzędowe żywym przekazem tradycji”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, a dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w programie EtnoPolska 2021.

Organizatorem wydarzenia był Zespół „Zorza” i KGW z Dereźni oraz Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju. W wydarzeniu uczestniczyli: Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj, Teresa Różańska, sekretarz GB, radny GB Józef Różański oraz Beata Strzałka, poseł na Sejm RP, zaproszone zespoły „Jarzębina” z Bukowej i „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego oraz licznie przybyli mieszkańcy Dereźni.

W ramach spotkania zaprezentowano widowisko „Poratujcie Kumo”, przygotowane przez zespół „Zorza” z Dereźni, a opowiadające o dwóch, mieszkających w jednej chacie, siostrach zielarkach, które niestrudzenie pomagają zwracającym się ze swoimi problemami mieszkańcom wsi. Tematem przewodnim widowiska jest znaczenie i wartość ziół oraz ich szerokie lecznicze zastosowanie, nie tylko w leczeniu chorób ciała, ale też duszy, rozwiązujące skomplikowane historie miłosne. Widowisko posiada niezwykłą wartość kulturową i edukacyjną, a skonstruowane wielowątkowo i z dużą dozą humoru, od samego początku przykuwa uwagę widza. Stąd też zostało bardzo ciepło przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność.

Zespół „Zorza” zaprezentował się również w koncercie zespołów ludowych, gdzie wystąpił obok zespołu „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego. Dla wszystkich zaśpiewała też Milenka Jargieło z Bukowej.

- Reklama -

Dla zainteresowanych historią lokalną prezentację multimedialną i opowieści o początkach miejscowości Dereźnia przygotował historyk i regionalista Dominik Róg.

Wszyscy zgromadzeni na spotkaniu w Dereźni o godzinie “W”, czyli o godz. 17,  gdy zabrzmiały syreny, minutą ciszy uczcili pamięć powstańców warszawskich w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Wspólnie odśpiewali też hymn państwowy.

W dalszej części spotkania przy pysznym poczęstunku, przygotowanym przez gospodarzy spotkania, czyli zespół „Zorza” i KGW z Dereźni, nastąpiła integracja mieszkańców gminy i potańcówka przy muzyce Kapeli Podwórkowej „Wygibusy” z Biłgoraja.

Widowisko „Poratujcie Kumo” zostało również sfilmowane. Nagranie zostanie udostępnione szerszej publiczności poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

red. 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.