- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Lato z Teatrem w Bukowej

W niedzielę 15 sierpnia 2021 r. w remizie OSP w Bukowej zorganizowano kolejne spotkanie dla społecznści lokalnej pt. "Lato z Teatrem w Bukowej", z cyklu spotkań zaplanowanych w ramach projektu "Widowiska obrzędowe żywym przekazem tradycji", realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju a dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Organizatorem wydarzenia był Zespół „Jarzębina” oraz Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, OSP w Bukowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju. W wydarzeniu uczestniczył gospodarz gminy Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj, radny Krzysztof Malec, sołtys wsi Bukowa Janusz Małysza oraz prezes OSP w Bukowej Tadeusz Tutka. W spotkaniu uczestniczyli także mieszkańcy Bukowej i okolicznych wsi.

Głównym punktem spotkania było niezapomniane widowisko „U łubiarza” przygotowane i wykonane przez członków Zespółu „Jarzębina” z Bukowej, do którego interesujący scenariusz przygotowała członkini zespołu Maria Jargieło. Obecni na sali goście mogli zobaczyć doskonale przygotowaną przestrzeń sceniczną, w której na pierwszy plan wysuwały się drewno i las, a rekwizyty teatralne i opowiedziana historia przeniosła do dawnej chaty łubiarza we wsi Bukowa. Widowisko odznacza się ogromną wartością historyczną, przedstawia dawne rzemiosła, ubiory, zachowania, przypowieści, legendy i przekazy – wszystkie związane z drewnem i lasem, który od wieków otacza urokliwą wieś Bukowę. Widowisko skonstruowane zostało wielowątkowo i z dużą dozą humoru, przykuwając uwagę widzów od samego początku.

- Reklama -

Dla zainteresowanych historią lokalną prezentację multimedialną i opowieści o początkach miejscowości Bukowej przygotował historyk i regionalista Dominik Róg. Przybyli goście dowiedzieli się m.in. jak i kiedy zaczęło się osadnictwo nad rzeką Bukową, kim byli maziarze oraz budziarze, będący przodkami obecnych mieszkańców wsi, gdzie znajdowały się dawne leśne osady rodowe i jak doszło do ich likwidacji, a także dlaczego Bukowa i okoliczne wsie leśne są wyjątkowe pod względem etnograficznym.

Z koncertem wystąpił Męski Zespół Śpiewczy z Bukowej oraz Milenka Jargieło z Bukowej. W dalszej części spotkania przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez gospodarzy spotkania nastąpiła integracja mieszkańców gminy i potańcówka przy muzyce Kapeli Podwórkowej „Wygibusy” z Biłgoraja.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.