- Reklama -

- Reklama -

Lato to trudny czas dla rolników i ich dzieci

Jak podają statystyki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, struktura zdarzeń wypadkowych przy pracy rolniczej nie uległa zmianie. Corocznie rolnicy ulegają wypadkom przy wykonywaniu swojej pracy. Niestety, dotyczy to też dzieci rolników, które ciągle ulegają groźnym wypadkom na wiejskich podwórkach czy w polu. 

"Lato to organizacyjnie bardzo trudny czas dla rolników i ich rodzin. Gorączka sianokosów, żniw, zbiorów owoców i zabiegów pielęgnacyjnych, dodatkowo w warunkach wysokich temperatur, sprzyja wypadkom podczas wykonywanej pracy. Ponadto dzieci przebywające na wakacjach, pozostawione bez należytego nadzoru na terenie gospodarstwa narażone są na wiele zagrożeń" – takie słowa skierował do rolników prezes KRUS Adam Sekściński. Zwrócił on uwagę na bezpieczne użytkowanie ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, urządzeń, bezpieczny transport, obsługiwanie zwierząt i stosowanie środków ochrony roślin. Przypomniał kilka podstawowych zasad m.in. o wyposażeniu maszyn w osłony i zabezpieczenia przed pochwyceniem, zwłaszcza wały odbioru mocy czy nieprzewożeniu osób na ładunkach, błotnikach ciągników, zaczepach oraz innych miejscach do tego nieprzeznaczonych. Wspomniał też o zabezpieczaniu skóry przed ukąszeniem kleszczami. 

- Reklama -

Prezes KRUS zwrócił się do rodziców o zapewnienie bezpieczeństwa ich dzieciom. "Zapewnijcie maluchom opiekę dorosłych. Oddzielcie część mieszkalną od produkcyjnej i stwórzcie dla nich w gospodarstwie bezpieczne miejsce do zabawy. Nie angażujcie ich do prac zawartych w wykazie czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat" – napisał. 

Na koniec Adam Sekściński życzył rolnikom spokojnej i bezpiecznej pracy oraz obfitych plonów, a dzieciom radosnych i udanych wakacji.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.