- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kwalifikacja wojskowa 2022. Terytorialsi zapraszają w szeregi

Kwalifikacja wojskowa 2022 rusza z dniem 4 kwietnia. Już teraz warto zapisać tę datę w kalendarzu jako pierwszy – formalny krok do wstąpienia w szeregi WOT.

- Reklama -

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 8 lipca, obejmując blisko 300 tys. młodych Polaków. W tym roku obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie, czyli osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa 2022. Przyjdź – poznaj WOT!

Kwalifikacja wojskowa jest znakomitą sposobnością, aby dowiedzieć się więcej na temat służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zachęcamy mieszkańców województwa lubelskiego, aby była ona pierwszym – formalnym krokiem do wstąpienia w szeregi Terytorialsów.

Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów – żołnierzy 2. LBOT, którzy opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. Taki bezpośredni kontakt z żołnierzami umożliwi zdobycie wiedzy u źródła i rozwianie wszelkich wątpliwości u osób, które myślą o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zobacz także: Terytorialsi wyruszyli na poligon

Zobacz także: Terytorialsi pomagają w walce z Covid-19

Książeczka wojskowa – atrybut dorosłości!

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Służba w WOT umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Bardzo ważnym aspektem, szczególnie dla młodych osób, jest możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i kwalifikacji.

– Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment, by wykonać ten krok. W tym roku przy komisjach kwalifikacyjnych spotkacie żołnierzy w oliwkowych beretach, którzy doradzą co zrobić, by wziąć odpowiedzialność za innych, zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego – mówi gen. dyw. Wiesław Kukła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Reklama -

Zobacz także: Terytorialsi przysięgali

Zobacz także: Seniorzy się szczepią, a terytorialsi im pomagają

Kwalifikacja wojskowa 2022 to uproszczony system naboru

Stając na komisję, w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Co ważne, stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o zostaniu żołnierzem.

Wojska Obrony Terytorialnej już od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy. Struktury formacji są rozwinięte w każdym województwie.

Warto przypomnieć, że na Lubelszczyźnie trwa formowanie 19. Nadbużańskiej Brygady OT oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku w ramach 2. Lubelskiej Brygady OT. Dla mieszkańców województwa lubelskiego oznacza to nowe, interesujące perspektywy kariery wojskowej.

Wszystkich zainteresowanych służbą w WOT zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z rekruterami, których z łatwością można znaleźć pod adresem: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

red./por. Marta Gaborek

- Reklama -

1 komentarz
  1. Zbigniew mówi

    Wojna na wschodzie wisi na włosku…a my ładujemy pieniądze w to niedzielne wojsko… gdyby nie daj Boże jakaś wojna wybuchła to żal tych młodych ludzi, którzy poszliby jako mięso armatnie na pierwszą linię…. dlaczego historia nic nas nie nauczyła i znowu zatoczyła koło…. nie mamy sprzętu, nie mamy samolotów, helikopterów, czołgów tylko puste hasła o dumie narodowej….a to dziś na polu walki nie wystarczy….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.