- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kumie zróbcie mi gromnice (filmy)

W środowe popołudnie 19 lutego, na widowisko pt. "Kumie zróbcie mi gromnicę" do Biłgorajskiego Centrum Kultury zaprosili: Zespół śpiewaczo – obrzędowy„Jarzębina” z Bukowej oraz Grupa Folklorystyczna Pokolenia.

- Reklama -

Zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej działa od 45 lat. Widowisko „Kumie zróbcie mi gromnice” jest 18 autorskim projektem zespołu. Można tu po raz kolejny docenić zarówno wokalne jak i aktorskie talenty członków zespołu. Wszyscy są autentyczni i wiarygodni ponieważ nie grają swoich ról, a odtwarzają zapamiętane zwyczaje dawnej wsi biłgorajskiej.

Autorką scenariusza jest założycielka zespołu pani Maria Jargieło, która wcieliła się w widowisku w rolę Babki, a pan Tadeusz Małysza, nadal okazjonalnie trudni się wykonywaniem gromnic, czego nauczył się od swoich przodków. Film poniżej: 

Akcja widowiska rozgrywa się w wiejskiej izbie. Mieszkająca tam rodzina wyróżnia się tym, że dziadek (Stanisław Portka) ma pasiekę, a gospodarz (Tadeusz Małysza) trudni się wyrabianiem gromnic z pszczelego wosku. Wykonuje je tradycyjną metodą toczenia. Pomaga mu w tym żona Wanda. Ich domostwo pachnie miodem i woskiem, a częstym wizytom sąsiadów, którzy zamawiają u Tadeusza gromnice, towarzyszą rozmowy o tym jak wielkie znaczenie w życiu człowieka ma poświęcona w Święto Matki Bożej Gromnicznej gromnica.

Widowisko posiada ogromne wartości edukacyjne, pokazuje cały proces tworzenia gromnicy, ale też prezentuje otwarty na sąsiadów dom, gdzie każdy może przyjść ze swoim problemem i na pewno mu pomogą. Wiara w magiczną moc poświęconej gromnicy, która chroni domowników od nieszczęść, burz i piorunów, ochrania obejście i odstrasza wilki, ale też przypisywane jej właściwości lecznicze. Przędziwo od poświęconej gromnicy leczy choroby gardła, a wylewanie wosku uwalnia od przestrachu. Widowisko zawiera również wątki humorystyczne z życia mieszkańców, a dodatkowo ubarwione pięknymi starymi pieśniami do Matki Bożej Gromnicznej wiernie pokazuje tradycje dawnej wsi biłgorajskiej.

- Reklama -

Z bogatym repertuarem wystąpiła również Grupa Folklorystyczna „Pokolenia” działająca przy Biłgorajskim Centrum Kultury, film poniżej:

Widowisko prezentowane było na 45. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie, gdzie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem tarnogrodzkiej publiczności i znakomitymi recenzjami Sejmikowej Rady Artystycznej, na XVIII Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Obrzędowych „Wątki Folkloru” w Starym Dzikowie, gdzie zdobyło III Nagrodę oraz 19 lutego w Biłgorajskim Centrum Kultury w ramach promocji powiatu biłgorajskiego dla Dyrektorów Ośrodków Kultury z terenu województwa lubelskiego.

W widowisku „Kumie zróbcie mi gromnicę” wystąpili: Maria Jargieło –Babka, Stanisław Portka – Dziadek, Tadeusz Małysza – Gospodarz, Wanda Małysza – Żona gospodarza, Milenka Jargieło – wnuczka Marysia, Dorota Świąder – Córka, Patryk Zygmunt – Przestraszony chłopiec, Czesława Myszak – Babcia chłopca, Cecylia Zygmunt – Ciotka, Zofia Myszak – Sąsiadka, Józef Małysza i Piotr Ostrowski – Sąsiedzi.

Red.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.