- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kto najbogatszy w powiecie?

Jeśli chodzi o gminy wiejskie, to w gminie Biłgoraj i Tereszpol żyje się najlepiej. Nieco gorzej sytuacja przedstawia się w gminie Goraj i Potok Górny. Przynajmniej tak wynika z rankingu zamożności samorządów za 2019 rok, który przedstawia dochody samorządów w przeliczeniu na mieszkańca.

- Reklama -

„Wspólnota” opracowała ranking

Ranking zamożności samorządów za 2019 rok został opracowany przez redakcję „Wspólnoty”, pisma samorządu terytorialnego. Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Dochody każdego samorządu podzielono przez liczbę ludności.

W dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu, jakim jest zamożność.

– Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy rankingu.

 Sytuacja w powiecie

Powiat biłgorajki uplasował się na 177. miejscu z dochodem w wysokości 820,65 zł na mieszkańca. To połowa stawki, gdyż wszystkich w Polsce jest 314.

Jeśli chodzi o miasta powiatowe Biłgoraj znajduje się na 189. pozycji (łącznie miast powiatowych jest 267). Uzyskał on dochód na mieszkańca w wysokości 3067,43 zł. Od Biłgoraja lepiej wypadł Świdnik (154.), gorzej natomiast Krasnystaw (262.) i Hrubieszów (255.).

- Reklama -

Dobry wynik uzyskał Tarnogród, w którym na jednego mieszkańca przypada 3098,87 zł, co plasuje miasteczko na 402. pozycji. Józefów i Frampol wypadły nieco słabiej. We  Frampolu  2814,45 zł (563. miejsce), natomiast w Józefowie dochód wyniósł 2760,15 zł (579. miejsce).

Wśród gmin wiejskich naszego powiatu najlepiej, według zestawienia, żyje się gminie Biłgoraj (854.), gdzie na mieszkańca przypada 3151,53 zł. Równie dobry wynik uzyskała gmina Tereszpol (880.), gdzie dochód na jednego mieszkańca wynosi 3136,29 zł.

Pozostałe gminy zajęły miejsca już poza pierwszym tysiącem. Księżpol (1121. miejsce z kwotą 3027,88 zł), Łukowa (1189. miejsce z kwotą 2987,09 zł), Obsza (1241. miejsce z kwotą 2961,00 zł), Turobin (1288. miejsce z kwotą 2934,04 zł), Aleksandrów (1353. miejsce z kwotą 2880,37 zł), Biszcza (1368. miejsce z kwotą 2865,22 zł). Najsłabiej wypadł Potok Górny (1442. miejsce z kwotą 2798,86 zł) i Goraj (1523. miejsce z kwotą 2632,17 zł).

Ogólnopolskie wyniki rankingu

Wśród miast wojewódzkich uwagę zwraca poprawiająca się pozycja Opola i Zielonej Góry. W kategorii miast na prawach powiatu pierwsza trójka się nie zmieniła: Sopot, Płock i Gliwice. Goni ją Dąbrowa Górnicza. Za plecami Polkowic w kategorii miast powiatowych Grodzisk Mazowiecki wyprzedził Piaseczno. Wśród mniejszych miast rządzi Pomorze (Krynica Morska) oraz Zachodniopomorskie (Mielno i Dziwnów).

red.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Sananduła mówi

    Najbogatsza gmina to Potok Górny jest przeciez. To wiedza juz wszyscy. Najbogatsza w wartosciowych i nieprzecietnych osobników z nasza władza na czele. nasza władza jest dla nas przewodnikiem i drogowskazem. I prowadzi nas do wspaniałej swietlanej przyszłosci. I nikt nie potrafi tego dokonac jak nasza włądza . Brawo oby tak dalej.
    Upssssssssssssssssssssss myslałemz e pisza o najbogatszych a nasz gmina przeciez najbiedniejsza . Ale wtopa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.