- Reklama -

- Reklama -

Kto ma szansę na turnus rehabilitacyjny?

Osoby, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnościami, liczą na chociaż częściową poprawę stanu swojego zdrowia poprzez udział w turnusach rehabilitacyjnych. Niestety, nie wszyscy mogą otrzymać dofinansowanie.

- Reklama -

Niepełnosprawny może otrzymać do 80 proc. dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego. Wnioski przyjmuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jednak nie każdy starający się otrzyma pozytywną decyzję. Powód jest prosty. Jest za mało funduszy.
Na biurku szefowej PCPR w Biłgoraju leży 217 wniosków o dofinansowanie rehabilitacji. Tylko co trzeci ubiegający się otrzymał dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czyli 84 osoby.
Fakt ten budzi spore emocje wśród zainteresowanych. Na jednym ze spotkań, w którym uczestniczyła poprzednia dyrektor PCPR w Biłgoraju, wywiązała się ostra dyskusja na temat sposobu rozpatrywania wniosków. – Podanie o pobyt na turnusie rehabilitacyjnym dla swojej córki planowałam złożyć wraz z początkiem roku. Byłam w urzędzie 2 stycznia o godz. 8.00 i złożyłam podanie. Innych osób składających podanie w tym czasie nie było – opowiada nam jedna z matek niepełnosprawnego dziecka. – Długo nie miałam żadnej informacji z PCPR. Dopiero po kilku miesiącach otrzymałam odpowiedź, że wniosek jest 130. na liście oczekujących. Ja się pytam, gdzie było te 129 osób, które złożyły podania przede mną – oburza się matka i zastanawia się, jakie warunki brane są pod uwagę przy przyznawaniu dofinansowań.
– W związku z niewystarczającym limitem środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadań, zarządzeniem nr 5/2018 dyrektora PCPR w Biłgoraju z dnia 22 marca, wprowadzone zostały zasady rozpatrywania wniosków o przyznanie dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych, likwidacji barier architektonicznych w komunikowaniu się i technicznych oraz zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – informuje Monika Zając, pełniąca obowiązki dyrektora placówki. – Zgodnie z tym rozporządzeniem, dofinansowanie otrzymują te osoby, które nie skorzystały z dofinansowania w roku poprzednim – dodaje. Pierwszeństwo będą miały osoby do 16. roku życia i w wieku 16-24 lat uczące się i niepracujące, bez względu na stopień niepełnosprawności, następnie osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Dyrektor PCPR w Biłgoraju potwierdza, że wśród osób, które otrzymały dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego w tym roku, są osoby, które wcześniej korzystały już z tej formy pomocy.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Hega mówi

    Czyli przydzial po znajomosci .Dziecko nawet z lekkim stopniem niepelnosprawnosci typu wada wzroku ma prawo do dofinansowania przed doroslym z umiarkowanym lub ciezkim stopniem niepelnosprawnosci.Czemu PCPR dyskryminuje osoby starsze?Dlaczego bierze sie pod uwage doroslych z 1 i 2 grupą a dzieci wszystkich kategorii niepelnosprawnosci?Jakis przepis za tym stoi czyepośrednią eutanacje dla doroslych PCRP wprowadza?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.