- Reklama -

- Reklama -

Kto i dlaczego tyle dostał od UM Biłgoraj?

Miasto Biłgoraj rozdało kasę na sport dla organizacji pozarządowych. W sumie do sportowych organizacji pozarządowych trafiło ponad pół miliona złotych, a zainteresowani dostali od 4 do 190 tys. zł. Niektórym czytelnikom podział pieniędzy wydaje się rażąco niesprawiedliwy o czym informowaliśmy w Nowej Gazecie Biłgorajskiej. Zobaczcie jak swoją decyzję tłumaczą urzędnicy z Biłgoraja.

- Reklama -

13 stycznia Urząd Miasta opublikował na swojej stronie wyniki konkursu na realizację zadań publicznych w 2023 r. przez organizacje pozarządowe.Chwilę później zaczęły do nas napływać głosy niezadowolenia i pierwsze analizy wyników konkursu.

 

 

– Wiem, że każdy powinien dostać godne pieniądze. Ten lokalny sport opiera się w dużej mierze na zapaleńcach. Oni pewnie będą robić to i za darmo, jak będzie trzeba, ale np. klub siatkówki, który powstał dwa miesiące temu, dostaje 15 tys.!  Gdzie nie mają nawet drużyny, tylko się bawią w treningi, nigdzie nie będąc zrzeszonymi.  Nie grają w żadnej lidze, a BKS Biłgoraj, czyli klub, który reprezentuje miasto w najwyższych ligach w swoim województwie, dostaje śmieszne 4 tys. To chyba wystarczy na autobus do Białej Podlaskiej, jak młodzież wyjedzie tam na turnie– napisał do nas mieszkaniec.

 

 

W sumie miasto na sport rozdało 501 tys. zł.– Prawie wszystkie organizacje otrzymały w 2023 roku dotacje wyższe od ubiegłorocznych. O ile nam wiadomo, większość samorządów, z uwagi na pogarszającą się sytuację finansową, nie zwiększała środków przeznaczanych dla organizacji pozarządowych, a wiele dokonywało wręcz ograniczania wydatków, również w tym zakresie. Miasto Biłgoraj, pomimo ciągle rosnących wydatków bieżących i nieregulowaniu od 2013 r. stawek podatkowych, zwiększyło kwotę przeznaczoną na współpracę z klubami sportowymi o 10 proc. w stosunku do 2022 r.wyjaśnia Paweł Jednacz z UM.

Rzeczywiście BKS otrzymał 1 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku. Tyle że klub w 2022 wnioskował o 6 tys. zł a w tym o 15 tys. zł.

Co na to Stowarzyszenie BKS? Czy rzeczywiście czują się pokrzywdzeni, że dostali najmniej pieniędzy  czy zbulwersowani czytelnicy przesadzają.

Michał Furlepa, trener-koordynator BKS nie chce komentować sprawy:

Jako trener mogę tylko powiedzieć, że takie środki, jakie dostaliśmy, takie zagospodarujemy – klub szanuje każdą dotację.  Taka jest decyzja burmistrza i my ją z pokorą przyjmujemy. Nie komentujemy wysokości, nie żalimy się, szanujemy wszystkie inne podmioty, które prowadzą działalność sportową. Wykorzystamy pieniądze zgodnie z ofertąmówi trener.

 

 

Rzecznik Urzędu miasta przyznaje, że organizacje sportowe nigdy nie dostają tyle pieniędzy, o ile proszą: 

– Nigdy kwoty przyznawanych dotacji nie spełniały w 100 proc. oczekiwań stowarzyszeń sportowych oraz zajmujących się działalnością kulturalną, rehabilitacyjną czy społeczną, ale zawsze organizacje potrafiły wykonać należycie powierzone im zadanie. Żywię nadzieję, że tak będzie również w 2023 roku mówi Paweł Jednacz, rzecznik prasowy UM Biłgoraja

 

 

Jakie były kryteria przyznawania pieniędzy i dlaczego jedni dostali mniej, a inni więcej? O to zapytaliśmy w Urzędzie Miasta. | Rzecznik prasowy UM, Paweł Jednacz zaznacza, że szczegółowe kryteria rozstrzygania konkursu na realizację zadań publicznych w 2023 r. z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej oraz ochrony i promocji zdrowia zostały opublikowane na stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Biłgoraja. Jeśli chodzi o ten konkurs, komisja konkursowa przy opiniowaniu ofert brała pod uwagę w szczególności następujące kryteria

 

a) merytoryczne (ocena możliwości realizacji zadania przez oferenta, zgodność z zadaniami określonymi w programie współpracy i konkursie, nowatorstwo projektu, społeczne uzasadnienie),

- Reklama -

b) finansowe (koszty realizacji projektu, stosunek ponoszonych nakładów do zamierzonych rezultatów, udział środków własnych lub pochodzących z innych źródeł),

c) organizacyjne (posiadane zasoby kadrowe, rzeczowe, doświadczenie, wkład osobowy i rzeczowy),

d) dotychczasową współpracę oferenta z samorządem (ocena realizacji zadań publicznych w latach poprzednich, rzetelność, terminowość i sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków).

 

 

Kwoty o jakie wnioskowały stowarzyszenia i organizacje sportowe oraz kwoty przyznane w 2021 i 2022 roku

 

fot: zdjęcie ilustracyjne: www.salon24.pl

- Reklama -

8 Komentarze
 1. Mój Nick mówi

  Charytatywnie to w klubach prawie nikt nie pracuje, a już najmniej ci, co najgłośniej krzyczą i komentują na forach internetowych. Każdy ma jakiś interes – jak nie finansowy, to „promocyjny”: firmy, swojej osoby (szczególnie przed wyborami).

 2. Tomek mówi

  Pomagać powinno się tym co działają charytatywnie. Jak ktoś bierze od rodziców pieniądze i zarabia na szkółce to nie powinien dostawać żadnej dotacji.

 3. Piłkarz mówi

  Trenerem może być osoba skazana ?

 4. az mówi

  Pytanie.
  Dlaczego jako podatnik mam sponsorować czyjeś zachcianki?
  Przykład.
  7 tys polubień razy 5 złociszy/mc
  Zadeklarować sie z wplatami i nie obciazać podatnika swoimi zachciankami
  Analogicznie inni.

 5. Anonim mówi

  Yeti ma tyle wiedzy co i nie wiedzy

 6. Anonim mówi

  Pora na zmiany w mieście, potrzebujemy młodego burmistrza, który popatrzy na wszystko obiektywnie, nie tylko na sport, ale na kulturę, oświatę, inwestycje i sposób zarządzania jednostkami, teraz wszystko jest ,,takie jak zawsze” nuda w mieście i tak ma być…

 7. Yeti mówi

  BKS nie reprezentuje Biłgoraja tylko siebie. To nie klub tylko prywatna inicjatywa i źródło zarobkowania dla założyciela. Dotacje mają wspomagać a nie finansować.

 8. Anonim mówi

  Niektórym to ile byś nie dał zawsze mało.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.