Ekogarden

- Reklama -

Skorzystają uczniowie i nauczyciele

Na obecnym rynku pracy jest duża potrzeba zatrudnienia młodych fachowców z różnych branż. Przyszłych informatyków, mechaników, ekonomistów, budowlańców, specjalistów z zakresu gastronomii, turystyki i hotelarstwa, a także branży odzieżowej będą szkolić biłgorajskie szkoły. Dofinansowanie będzie pochodziło z funduszy unijnych.

Już niebawem 602 uczniów z biłgorajskich szkół zawodowych skorzysta ze staży uczniowskich u pracodawców. Ponadto 9 nauczycieli otrzyma refundację koszów studiów podyplomowych, by móc w nowych kierunkach szkolić swoich wychowanków. Dodatkowo w 5 szkołach zawodowych pojawi się nowoczesny sprzęt dydaktyczny o wartości 2,4 mln złotych. Będzie to możliwe dzięki projektowi „Wysokie kompetencje – pewna przyszłość zawodowa uczniów szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego”.

Głównym pomysłodawcą projektu jest Tomasz Rogala, wicestarosta biłgorajski, odpowiedzialny za szkolnictwo w powiecie biłgorajskim:

– Pozyskane środki z Europejskiego Funduszu Społecznego to gwarancja wzrostu jakości kształcenia. Ponad 5,2 mln na projekt to konkretne pieniądze skierowane do nauczycieli, uczniów, pracodawców, ale też na utworzenie bazy dydaktycznej, na utworzenie i wyposażenie nowoczesnych pracowni, dostosowanych do aktualnej sytuacji rynkowej, jak również wymagań stawianych przez rynek pracy – podkreśla Tomasz Rogala, wicestarosta biłgorajski, odpowiedzialny za szkolnictwo w powiecie.

W projekcie wezmą udział szkoły prowadzące kształcenie zawodowe w kierunkach: energetyka, informatyka i mechanika, ekonomia, budownictwo, gastronomia, turystyka, hotelarstwo, odzież, reklama, handel. Oferta skierowana jest do uczniów klas II, III.

Realizacja projektu zawiera trzy główne zadania:

- Reklama -

  1. Zakup sprzętu i urządzeń, które stanowią wyposażenie szkolnych stanowisk pracy zgodnie z wymaganiami pracodawcy.
  2. Studia podyplomowe dla nauczycieli przygotowują ich do wykonywania zawodu nauczyciela kształcenia zawodowego w ramach tworzenia nowych kierunków nauczania lub zawodów, na które występuje deficyt na regionalnym rynku pracy.
  3. Realizacja staży uczniowskich u pracodawców. Staże będą realizowane u pracodawcy zarówno w trakcie roku szkolnego, w soboty, w okresie ferii zimowych i wakacji.

Realizowany projekt pozwoli również doposażyć szkoły zawodowe powiatu biłgorajskiego w nowoczesne narzędzia i urządzenia na wartość równą 2 376 453 zł.

Realizacja projektu rozpocznie się w październiku bieżącego roku i potrwa do września 2023 roku. Skorzystają z niego uczniowie i nauczyciele przedmiotów zawodowych ze szkół zawodowych: RCEZ, ZSZiO, ZSBiO.

Całość warta jest ponad 5,2 mln złotych i pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Biłgorajskie Starostwo Powiatowe pozyskało na ten cel 4,7 mln złotych. Całkowita wartość projektu przekracza 5 225 000 zł. Jest to kolejna rekordowa dotacja, jaką powiat pozyskał w bieżącym roku.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.