Księżpolskie smaki w Nałęczowie (zdjęcia)

22 czerwca Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Księżpol wzięły udział w lubelskiej edycji Festiwalu "Na kulinarnym smaku Polski Wschodniej", który odbywał się w Nałęczowie.

Panie (oraz panowie) z Kół Gospodyń Wiejskich z Zawadki, Rogali, Majdanu Starego i Nowego oraz Nowego i Starego Lipowca gościły w sobotę w Nałęczowie. Na wspólnym stoisku zaprezentowały najlepsze smaki ziemi księżpolskiej – domowy chleb ze smalcem, ogórkiem kiszonym lub marynowanym grzybkiem, pirogi gryczane, ser ze śmietaną i szczypiorkiem, jagodzianki, kapuśniaczki, domowe cista i ciasteczka czy nalewki. Wszystkie potrawy były własnoręcznie przez panie przygotowane oraz ładnie i estetycznie zaprezentowane na wspólnym stoisku.

Festiwal w Nałęczowie był częścią wędrownej imprezy kulinarnej trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. Co roku festiwal gości w innej miejscowości. Tegoroczna lubelska edycja festiwalu miała właśnie miejsce w urokliwym Nałęczowie.
Podczas kulinarnego święta trzech województw goście festiwalu mogli spróbować smakołyków charakterystycznych dla tych regionów. Była babka i kiszka ziemniaczana z Podlasia, oranżada z Podkarpacia, ale prawdziwe bogactwo smaków charakteryzowało województwo lubelskie. Za sprawą konkursu kulinarnego „Bitwa regionów” przed publicznością ze swoimi potrawami zaprezentowało się dziesięć KGW – finalistów. Za najlepsze uznano sodziaki pod pierzynką grochową z kaczką w modrej kapuście, które przygotowały panie z KGW „Swojaki” Tarzymiechy Trzecie.
Stoisko gminy Księżpol także cieszyło się sporym zainteresowaniem. Odwiedzili je zacni goście: członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak, zastępca dyrektora KOWR w Lublinie Marek Wojciechowski oraz burmistrz Nałęczowa Wiesław Pardyka, którym bardzo smakowały księżpolskie specjały, a szczególnie piróg, jagodzianki i chleb ze smalcem.
Potrawy z Księżpola próbowali także specjaliści od kuchni ze Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy, a panie z KGW zainspirowane zostały poszukiwaniem tradycyjnych smaków z kuchni mam i babć.
Stoisko z Księżpola znalazło się także w obiektywie TVP 3. Odcinek programu „Polska smakuje – najlepiej w Lubelskiem” zostanie wyemitowany na antenie TVP Lublin.
*

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.