Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Krótkoterminowe OC – kto może z niego skorzystać?

Standardowa umowa obowiązkowego, komunikacyjnego ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy, po czym najczęściej ulega automatycznemu przedłużeniu. W pewnych przypadkach można jednak wybrać krótkoterminowe OC – ochronę ubezpieczeniową obowiązującą przez krótszy okres.

- Reklama -

Krótkoterminowe OC – dla kogo?

Podstawowa różnica między krótkoterminowym OC a standardową umową polega na tym, że w pierwszym przypadku mamy do czynienia z ochroną obowiązującą przez okres co najmniej 30 dni, a w drugim – 12 miesięcy. To jednak nie wszystko. O ile standardowa umowa ubezpieczenia OC najczęściej automatycznie przedłuża się po jej zakończeniu, to już w przypadku krótkoterminowego OC tak nie jest. Tutaj ochrona wygasa.

Ważna informacja jest taka, że krótkoterminowe OC zapewnia dokładnie taką samą ochronę jak standardowe ubezpieczenie. Obowiązują te identyczne minimalne sumy gwarancyjne i ten sam zakres. Zatem nie trzeba się obawiać tego, że korzystając z takiej polisy, nie uzyskujemy wystarczającej ochrony.

Nie każdy może zawrzeć umowę krótkoterminowego OC. Jest ono dostępne jedynie dla:

  • Prowadzących działalność polegającą na handlu pojazdami – chodzi tutaj m.in. o popularne komisy samochodowe. Dzięki temu przedsiębiorcy ci ponoszą niższe koszty – nie muszą od razu zawierać dla danego pojazdu umowy rocznej, tylko mogą wybrać OC na 30 dni, a w razie potrzeby – zdecydować się na kolejne. Dlatego warto pamiętać, że jeśli kupujemy pojazd z komisu, to prawdopodobnie wkrótce skończy się jego ubezpieczenie i będziemy musieli zawrzeć standardową umowę OC na 12 miesięcy.
  • Pojazdów sprowadzonych z zagranicy – mowa o autach, które nie były dotąd zarejestrowane w Polsce. Dzięki wykupieniu krótkoterminowego OC możemy korzystać z naszego samochodu i załatwiać kolejne formalności. Jednak z takiego ubezpieczenia możemy skorzystać tylko raz – kolejne musi już być standardowe, na 12 miesięcy.
  • Pojazdów historycznych i zabytkowych – ich właściciele są zwolnieni z obowiązku korzystania z rocznego ubezpieczenia OC i nie muszą oni zachowywać ciągłości ubezpieczeniowej. Wystarczy, jeśli zawrą umowę OC na taki okres, kiedy zamierzają korzystać z pojazdu, np. na czas zjazdu miłośników danych samochodów.
  • Pojazdów wolnobieżnych – czyli takich, które ze względu na ograniczenia konstrukcyjne nie są w stanie jeździć z większą prędkością niż 25 km/h. Należą do nich walec, koparka czy kombajn. Nie zaliczamy do nich m.in. ciągników rolniczych, które muszą być ubezpieczone w ramach standardowej umowy OC.
  • Pojazdów zarejestrowanych czasowo – na krótkoterminowe OC decydują się właściciele pojazdów, które mają zostać wywiezione za granicę, przejechać z miejsca zakupu (za granicą) do Polski czy pojechać na stację kontroli pojazdów.
  • Samochodów przeznaczonych do jazd testowych – ta możliwość pojawiła się w przepisach w 2019 roku, kiedy wprowadzono nową formę czasowej rejestracji, czyli profesjonalną rejestrację pojazdów. Dzięki temu firmy mogą przeprowadzać jazdy testowe niezarejestrowanymi wcześniej w Polsce lub za granicą pojazdami, bez konieczności ich rejestracji w urzędzie. Krótkoterminowe OC jest sprzedawane na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, nie krócej niż na 30 dni.

Ile kosztuje krótkoterminowe OC?

Ubezpieczenie na 30 dni lub dłuższy okres jest stosunkowo droższe niż OC na 12 miesięcy. Jednak w wielu przypadkach jest to najlepsze rozwiązanie. Dla firm, które prowadzą działalność polegającą na zakupie i sprzedaży pojazdów, stanowi to bardzo dużą oszczędność. Gdyby ich właściciele musieli zawierać umowę OC na 12 miesięcy, to z pewnością wpłynęłoby to na podwyższenie cen samochodów.

Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na blogu https://www.smartdriver.pl/

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.