- Reklama -

- Reklama -

Królowej Anielskiej śpiewali

- Reklama -

Coroczny Koncert Pieśni Maryjnej "Królowej Anielskiej Śpiewajmy" skupia chóry z powiatu biłgorajskiego. W tegorocznej edycji koncertu wzięło udział 6 grup.

Przed publicznością jako pierwszy wystąpił Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej `Echo` pod dyrekcją Pawła Stelmacha. "Echo" od 56 lat wpisuje się w krajobraz kulturalny Biłgoraja biorąc udział w oprawie muzycznej wydarzeń państwowych, religijnych i rozrywkowych. Przez ten okres chór prezentował swój dorobek artystyczny przed publicznością lokalną, jak również na scenach krajowych i zagranicznych. Koncertował na Ukrainie, Litwie, Węgrzech, Słowacji, a także w Belgii i Niemczech. Ważnym elementem aktywności chóru jest oprócz śpiewu, kulturalna działalność organizatorska, której efektem są odbywające się cyklicznie od 1987 roku  Konfrontacje Chóralne "Tobie Śpiewamy Ojczyzno", a także Koncerty Kolęd i Pastorałek i Koncerty Cecyliańskie. Zespół działa pod skrzydłami Biłgorajskiego Centrum Kultury zrzeszając w swych szeregach chórzystów – amatorów, których łączy zamiłowanie do śpiewu. Od niemalże 37 lat z chórem  pracuje pan Henryk Nizio – od 1988 roku jako dyrygent, a przez ostatnie lata jako instruktor, II dyrygent i niezawodny chórzysta. Obecnie funkcję dyrygenta chóru pełni Paweł Stelmach. W wykonaniu chóru można było usłyszeć: Bogurodzica, Ave Maris Stella –muz. Jacek Gałuszka, Dzięki Ci, Panie – muz. Paweł Bębenek.

Drugim chórem, który się zaprezentował był chór parafii p.w. św. Jana Nepomucena i Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu pod dyrekcją Anny Kajdzik. Zasadniczą częścią działalności w/w chóru jest oprawa liturgii, dlatego też repertuar zespołu jest ściśle związany z rokiem liturgicznym. Frampolski chór parafialny często zapraszany jest do występów podczas uroczystości świeckich, na których prezentuje stosowne do okoliczności kompozycje. Od szesnastu lat chór jest organizatorem spotkań kolędowych, podczas których prezentują się chóry ziemi biłgorajskiej i janowskiej. W 2009 roku frampolski chór zajął pierwsze miejsce w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Biszczy. Od sześciu lat frampolski chór parafialny współpracuje z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury we Frampolu. Na koncercie chór  zaśpiewał: "Ave maria" – ks. Antoniego Chlondowskiego, Matko, Ciebie dał nam Bóg" – Stanisława Kwiatkowskiego, "Ave Maria" – muz.: Piotr Koper.

Kolejny chór jaki wystąpił to chór kameralny parafii p.w. św Jerzego w Biłgoraju pod dyrekcją Zbigniewa Bilińskiego. Chór Kameralny parafii p.w. Św. Jerzego w Biłgoraju powstał w 1993 r. Założycielem  i pierwszym dyrygentem był ówczesny organista tejże parafii pan Jarosław Rabiński. Po pięciu latach zespół przejął pan Henryk Nizio, a od roku 2003 kierownikiem i dyrygentem jest pan Zbigniew Biliński. Działalność chóru opiera się głównie na uświetnianiu uroczystości parafialnych. Poza tym zespół w swoim repertuarze posiada również kompozycje świeckie.Chór wielokrotnie uświetniał Msze Św. podczas różnych pielgrzymek i wycieczek, m.in. w: Górecku Kościelnym, Krasnobrodzie, Mikoszewie, Horyńcu Zdroju. W swojej dotychczasowej działalności zespół dwukrotnie występował za granicą: w Wilnie oraz we Lwowie. W roku 2007 chór wziął udział w XII Festiwalu Pieśni Maryjnej, który odbył się w Górecku Kościelnym, zdobywając III miejsce i Bursztynowy Różaniec. Od kilkunastu lat chór bierze udział w organizowanych cyklicznie Koncertach Cecyliańskich, Przeglądach Kolęd i Pastorałek, Koncertach Pieśni Maryjnej. W 2014 roku chór zdobył Złoty Różaniec na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym. W wykonaniu chóru można było usłyszeć: "Gaude Maria Virgo" – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, "Pokorna służebnico Pana" – sł. O. Józef Kozłowski, muz. Karolina Barycka i Maciej Zając, oprac. Krzysztof Krzemień, "Nothern Lights" (Pulchra es Amica mea – Ola Gjeilo).

Jako czwarty wystąpił chór parafii p.w. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym pod dyrekcją Jerzego Odrzywolskiego. Chór powstał w grudniu 2006 r. Skupia on ludzi o różnych profesjach dla których muzyka chóralna jest pasją. Jest to jedyny chór w Gminie Biłgoraj i od początku swojej działalności jest związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Dotychczasowe sukcesy to: I nagroda na Festiwalu Piosenki i Poezji Abstynenckiej w Bidaczowie Nowym, I, II i III nagroda na Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie oraz Górecki Słowik na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym. W 2013r. na XIX Festiwalu Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie wyśpiewał sobie wyróżnienie i w tym samym roku na II Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej na Świętym Krzyżu zajął III miejsce w kategorii chóry. Co roku bierze udział w Koncercie Pieśni Maryjnej w Goraju i Koncercie Kolęd we Frampolu w wykonaniu Chórów Ziemi Biłgorajskiej. Od 2014 r. jest organizatorem  Koncertu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej, w którym również biorą udział Chóry Ziemi Biłgorajskiej. Chór zaprezentował następujące pieśni: "O Maryjo moja radość", "Stała Matka Boleściwa", "Błogosławcie Pana".

Następnie wystąpił chór `Cantate Deo` parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju pod dyrekcją Ireneusza Pietrzniaka. Chór "Cantate Deo" działający przy parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju powstał w 1987 r. , kiedy to funkcję organisty objął p. Ireneusz Pietrzniak. Wraz z innymi chórami biłgorajskimi jest organizatorem corocznych "Koncertów Kolęd i Pastorałek" . Bierze również udział w Koncertach ku czci św. Cecylii, organizowanych cyklicznie przez Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej "Echo". Uczestniczył w VI i XIII Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, zdobywając w 2001 r. I miejsce, a w 2008 r. "Bursztynowy Różaniec".  W Regionalnym Przeglądzie Chórów w Lubaczowie w 2012 i 2013 r. otrzymał wyróżnienie I stopnia. Chór swą działalność wiąże przede wszystkim z obsługą uroczystości kościelnych. Jednak czasami występuje również na imprezach świeckich. Brał udział w Konfrontacjach Chóralnych "Tobie Śpiewamy Ojczyzno",  organizowanych przez Biłgorajskie Centrum Kultury i Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej "Echo". Wystąpił także dwukrotnie na "Wieczorach muzycznych" organizowanych przez Biłgorajskie Centrum Kultury z koncertem kolęd oraz  pieśni wielkopostnych. W  wykonaniu chóru można było usłyszeć następujące pieśni: " Witaj Królowo", "O Sanctissima", "Głoś Imię Pana".

Gospodarzami koncertu byli chórzyści z chóru parafii p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju pod dyrekcją Diany Adamskiej. Chór parafii p.w. św. Bartłomieja w Goraju powstał we wrześniu 2009 z inicjatywy księdza Adama Marka ówczesnego proboszcza parafii Goraj . Zespół skupia ludzi o różnych profesjach. Są to przeważnie amatorzy kochający muzykę, zwłaszcza śpiew chóralny.Chór ma na swoim koncie liczne wyróżnienia i nagrody na festiwalach muzycznych regionalnych, wojewódzkich i międzynarodowych, m.in.: I miejsce na II Regionalnym Przeglądzie Chórów w Lubaczowie w 2013 r., I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie w 2014 r., III miejscena XVII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Deo" w Rzeszowie w 2012 r., II miejsce na tym samym festiwalu w 2013 roku, III miejsce w 2015 r. i II miejsce w 2017 r.  W czerwcu 2016 roku zespół wziął po raz pierwszy udział w zagranicznym festiwalu pieśni chóralnej w Ejszyszkach na Litwie, gdzie wyśpiewał III miejsce. Ostatnim sukcesem było zajęcie I miejsca na VI Regionalnym Przeglądzie Chórów – Pieśni Maryjne w Lubaczowie 8 października 2017 r. W wykonaniu chóru usłyszeć można było: "Sławcie usta ciało Pana" – muz. Irena Pfeiffer, "Gwiazdo morza głębokiego" – pieśń staniątecka z XVII w. ze zbiorów sióstr benedyktynek, "Ach jak smutne jest rozstanie" – Henryka Mikołaja Góreckiego.

Zwieńczeniem koncertu było wspólne odśpiewanie pod dyrekcją Diany Adamskiej trzech utworów:. "O Matko Miłościwa" – oprac. Jacek Sykulski, O Pani ufność nasza" – opr. Jacek Gałuszka, Gaude Mater Polonia" – oprac. Teofil Klonowski.

Organizatorami wydarzenia byli: Chór parafii p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju, Gminny Ośrodek Kultury w Goraju oraz Wójt Gminy Goraj.

Sponsorami koncertu byli:

1)Antoni Łukasik – Wójt Gminy Goraj

2)Firma KOMFIS  z Biłgoraja,  Artur Łubiarz i Mirosław Koziara

3)Krystyna i Tomasz Golcowie – firma  "Tomex"  Zagrody

4)Wiesława i Józef Kowalikowie – "BUD – MAX" Łada

5)Andrzej Gąbka – piekarnia Chrzanów

6)Piekarnia "Bochen" w Goraju

7)Krzysztof Doliński – "Budokomplex" we Frampolu

8)Anna i Dariusz Wołoszukowie – Kwiaciarnia w Goraju

9)Monika Wlizło – sklep odzieżowy w Goraju

10)  Danuta i Ryszard Jabłońscy – gabinet weterynaryjny w Goraju

11)  Eugeniusz Krasa – skład budowlany w Zastawiu

12)  Krzysztof Wiśniewski – "Ludwiks"

13)  Marta i Piotr Dolińscy

 

 

GOK Goraj

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.