kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Krew dla Grzegorza nadal potrzebna

- Reklama -

U Grzegorza, mieszkańca gminy Potok Górny, zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Obecnie przebywa on na oddziale hematologii, w szpitalu Chopina w Rzeszowie. Mężczyzna przeszedł już dwa cykle chemioterapii. Cały czas ma też przeprowadzane transfuzje krwi. Dlatego też wciąż potrzebna jest grupa krwi B RH+. 

Znajomi mężczyzny już ruszyli z pomocą i oddają krew, o czym informują na portalach społecznościowych. Losem Grzegorza przejęli się też inni mieszkańcy gminy Potok Górny, którzy oddali już krew. Rodzinę mężczyzny wpsiera też miejscowa szkoła, w której uczy się jego 4-letnia córeczka.  

toyota Yaris

Mimo tak dużego wsparcia, krew grupy B RH+ jest nadal potrzebna. Krew można oddać w najbliższym punkcie lub centrum krwiodastwa. Wystarczy powiedzieć przed pobraniem, że pobranie jest ukierunkowane i podać dopisek: GRZEGORZ SZYMCZAK, ODDZIAŁ HEMATOLOGII, SZPITAL CHOPINA W RZESZOWIE, GRUPA KRWI BRH+. Może taką grupę krwi masz Ty? Może Twoja krew uratuje życie Grzegorza?

Ostra białaczka szpikowa – czym jest? To najczęstszy rodzaj białaczek w wieku dorosłym (ok. 80% wszystkich ostrych białaczek), wraz z wiekiem ryzyko zachorowania wzrasta. Etiologia ostrej białaczki szpikowej jest trudna do ustalenia, ale wśród czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę wymienia się m.in.: ekspozycję na promieniowanie jonizujące,narażenie na substancje chemiczne, takie jak benzen czy gaz musztardowy, palenie tytoniu, przebytą chemioterapię w leczeniu nowotworów, czynniki genetyczne.Według statystyk rocznie na OBSz choruje średnio ok. 4 osób na 100 tys. populacji. Zachorowalność rośnie z wiekiem.

Ostra białaczka szpikowa rozpoczyna się nagle. Objawy są raczej niespecyficzne, często przypominają infekcję wirusową górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, migdałków i dlatego trudno postawić od razu jednoznaczną diagnozę. Dla ostrej białaczki szpikowej charakterystyczne dolegliwości to chociażby osłabienie i wyniszczenie organizmu, stany gorączkowe, nocne poty, bóle kości i stawów, bladość skóry. Choroba ta ma przeważnie ciężki przebieg. Objawy narastają w ciągu kilku tygodni i bez leczenia może doprowadzić do śmierci.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Podejrzenie o ostrej białaczce pojawia się wtedy, kiedy objawy infekcji nie mijają pomimo leczenia i upływu czasu, a organizm powoli osłabia się. Wtedy badanie morfologii krwi może wnieść dużo istotnej informacji na temat liczby poszczególnych składników krwi. 

Celem leczenia ostrej białaczki jest wyleczenie chorego. Ważnym elementem przy osiągnięciu tego celu jest uzyskanie remisji całkowitej choroby. W tym celu stosuje się wielolekową chemioterapię, która zabija możliwie jak najwięcej komórek nowotworowych. Kolejnym etapem jest leczenie konsolidacyjne, którego celem jest utrzymanie remisji i zapobieganie nawrotom choroby. U chorych obciążonych dużym ryzykiem nawrotu dokonuje się allogenicznego przeszczepienia szpiku, natomiast u chorych z małym ryzykiem nawrotu lub w starszym wieku prowadzi się ewentualnie leczenie podtrzymujące przez okres około 2 lat. Bardzo ważne jest również leczenie wspomagające, polegające na zapobieganiu i leczeniu zakażeń, opanowywaniu skazy krwotocznej oraz anemii, leczeniu zaburzeń metabolicznych i żywieniowych. Istotne jest również wsparcie psychologiczne.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.