- Reklama -

- Reklama -

Kredyt konsolidacyjny – korzystne rozwiązanie finansowe?

Kredyt konsolidacyjny to propozycja dla osób zadłużonych, które obciążone są kilkoma kredytami. Konsolidacja pozwala na spłatę jednego kredytu w postaci jednej większej raty. Kredytobiorca nie musi myśleć co miesiąc o kilku ratach, ale tylko o jednej racie kredytu konsolidacyjnego.

- Reklama -

Specyfika kredytu konsolidacyjnego

Rozwiązanie w postaci kredytu konsolidacyjnego pomaga zapewnić przejrzystość comiesięcznym wydatkom. Można lepiej zaplanować budżet domowy, na co ile środków przeznaczyć, w tym na ratę kredytu konsolidacyjnego. Spłata wielu zobowiązań finansowych w postaci jednej raty wprowadza porządek w planowaniu wydatków.

toyota Yaris

Nie wszystkie mniejsze kredyty można jednak skonsolidować. Nie ma też obowiązku konsolidowania wszystkich kredytów. Najważniejsze są te, które najbardziej obciążają budżet domowy. Czasem są to dwa, a czasem trzy kredyty z różnych banków. Klienci łączą zazwyczaj różne rodzaje kredytów: mieszkaniowe, samochodowe, gotówkowe, czasem też debety na rachunkach i niespłacone limity na kartach kredytowych.

Klient, któremu przyznano kredyt konsolidacyjny w jednym banku, może dzięki temu wydłużyć okres spłaty kredytu. To daje mu pewien komfort w spłacie. Przy dłuższym okresie spłaty raty będą niższe. Mimo że zwiększy się koszt kredytu, nie będzie to tak odczuwalne w dłuższym okresie czasu, np. 10 lat czy dłuższym. Pozwala to osiągnąć lepszą stabilizację finansową, przywrócenie płynności finansowej z poprzedniego okresu, kiedy zaciągało się mniejsze kredyty.

Kredyt konsolidacyjny wymaga zdolności kredytowej

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Decyzja o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego musi być poprzedzona oceną zdolności kredytowej klienta. Sytuację tę weryfikuje się w BIK-u. Jeżeli ocena jest pozytywna, bank szybko udzieli kredytu konsolidacyjnego. W celu sprawdzenia kredytobiorcy należy dostarczyć do banku stosowne dokumenty: umowy kredytowe, potwierdzenia przelewów dotyczące spłaty dotychczasowych kredytów. Bank po przeanalizowaniu sytuacji finansowej klienta, weryfikacji w BIK podejmuje decyzję w sprawie przyznania bądź odmowy udzielania kredytu konsolidacyjnego.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu

W pierwszej kolejności należy zdecydować, w którym banku zamierza się zaciągnąć kredyt konsolidacyjny. Trzeba przeanalizować wiele ofert banków i porównać je z sobą. To pozwoli na wybór opcji najkorzystniejszej dla klienta. Wskazane jest, aby w tym procesie analizowania wypowiedział się specjalista z branży finansowej. Na pewno należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak wysokość raty, oprocentowanie i całkowita kwota do spłaty. Ważny jest również okres trwania spłaty kredytu. Im dłuższy, tym niższe raty, ale też większa kwota do spłaty. Niektórzy decydują się na dłuższy, inni na krótszy czas spłaty zobowiązania. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji klienta.

Ważne jest także zwrócenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie kredytu. Jeżeli kredytobiorca zabezpieczy kredyt konsolidacyjny hipoteką w postaci mieszkania bądź innej nieruchomości, musi liczyć się z tym, że konieczne będzie poniesienie dodatkowych kosztów wyceny tej nieruchomości.

Wnioski końcowe

Kredyt konsolidacyjny uważany jest za optymalne rozwiązanie dla osoby, która posiada kilka kredytów i utraciła płynność finansową. Konsolidacja umożliwia skumulowanie wszystkich zobowiązań kredytowych w jednej większej racie. Pozwala to lepiej planować i kontrolować wydatki miesięczne. Należy pamiętać o tym, że pozytywna historia w BIK jest warunkiem otrzymania kredytu. Jeżeli jest negatywna, bank nie udzieli kredytu. Warto także dowiedzieć się, która oferta bankowa, będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. W tym celu warto skorzystać z usług takich firm jak Expander, które dostarczają informacje o aktualnych ofertach na kredyty konsolidacyjne.

Red. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.