- Reklama -

- Reklama -

Koszty rosną, opłaty również

Ceny śmieci nieubłaganie idą w górę niemal w każdej gminie naszego powiatu. Z podwyżkami musza liczyć się również mieszkańcy gminy Józefów.

Od stycznia w mieście i gminie Józefów będą obowiązywać nowe, nieco wyższe opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zmianę stawek radni uchwalili na sesji, która odbyła się w czwartek 25 listopada.

- Reklama -

Radni ustalili, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli
nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, będzie obliczana w oparciu
o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Jeżeli odpady zbierane są w sposób selektywny opłata ta będzie wynosiła 17 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. Wcześniej stawka ta wynosiła 15 zł. Jeśli odpady nie są segregowane, opłata wynosi podwójną kwotę stawki podstawowej, a więc 34 zł od mieszkańca. Dotychczas mieszkańców, którzy gromadzą odpady w sposób nieselektywny, obowiązywała stawka w kwocie 30 zł od mieszkańca.
Zachowano „bonus” dla osób kompostujących odpady w przydomowym kompostowniku. Jeśli ktoś zdecydował się na taką opcję, zapłaci 2 zł mniej miesięcznie od mieszkańca.
Skąd podwyżki? Składają się na to m.in. rosnące koszty opłat za składowanie odpadów, wzrost płacy minimalnej, cen paliw i cen energii elektrycznej. – Szacujemy, że wszystkie koszty mogą wzrosnąć średnio o co najmniej 20 procent, ale nie chcemy nimi obciążać wyłącznie mieszkańców. Dlatego ¾ podwyżek pokryjemy z budżetu gminy, przeznaczając na ten cel ponad 300 tysięcy złotych. By w pełni zbilansować cały system i sfinansować go wyłącznie z „opłat śmieciowych” stawki musiałyby wzrosnąć do 23 złotych od osoby – tłumaczy burmistrz Józefowa Roman Dziura.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.