- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kościół w Tarnogrodzie odzyskuje dawny blask (FOTO)

W Tarnogrodzie zakończył się pierwszy etap prac przy elewacji frontowej kościoła pod wezw. Przemienienia Pańskiego. Pracownicy delegatury zamojskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie odebrali już prace.

- Reklama -

Prace konserwatorskie przy detalach architektonicznych polegały przede wszystkim na usunięciu wtórnych przemalowań – kamienne detale były pokryte kilkoma warstwami malarskimi, ostatnia z nich była ciemno-szara – tłumaczy Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

 

Komisja konserwatorska postanowiła odsłonić naturalny kamień, z kolei w miejscach detali wykonanych z zaprawy – wykonać malarską imitację kamienia. Ponadto postanowiono delikatnie za pomocą koloru wydobyć pilastry, nadając fasadzie większą trójwymiarowość oraz podkreślając jej wertykalizm.

Ze względu na planowaną kontynuację prac w przyszłym roku, Parafia zdecydowała się pozostawić rusztowania na okres zimowy.

- Reklama -

Wykonane i odebrane prace stanowiły całość dotacji przyznanej w roku 2022 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Wojewody Lubelskiego, którego dysponentem jest LWKZ.

 

info/foto: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.