- Reklama -

- Reklama -

Kościół pod okiem kamery

Zabytkowy kościół świętego Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym będzie monitorowany. Środki na ten cel pochodzą z Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Reklama -

70 tys. zł to kwota, jaką otrzymała gmina Józefów z przeznaczeniem na monitoring kościoła i terenu wokół niego. Obecnie trwają prace związane z jego montażem urządzeń. – Środki pozyskaliśmy z Ministerstwa Sprawiedliwości, które nie mogło przekazać pieniędzy bezpośrednio parafii. Dlatego przekazano je do gminy. My musieliśmy zlecić procedurę przetargową, wyłonić wykonawstwo – mówi burmistrz Roman Dziura.

- Reklama -

Monitoring będzie ochraniał obiekty zabytkowe. Kościół pw. świętego Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym ma bogatą historię. Pierwsza drewniana kaplica została wzniesiona w tym miejscu w 1668 roku z fundacji Marcina Zamoyskiego. Od 1688 r. do 1886 r. był w administracji franciszkanów. Został on w XVIII wieku spalony przez Szwedów. Obecny kościół wzniesiony w 1768 roku z fundacji Jana Jakuba Zamoyskiego. Prezbiterium kościoła zwrócone jest na południe. Budynek jest drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, na kamiennym podmurowaniu.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź