- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kościół św. Marii Magdaleny w Biłgoraju diecezjalnym sanktuarium

- Reklama -

 

Uroczystość ustanowienia sanktuarium św. Marii Magdaleny w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju (dawniej Puszczy Solskiej) poprzedziły 3-dniowe rekolekcje, których celem było przygotowanie do owocnego przeżywania odpustu parafialnego. Prowadził je franciszkanin ze Lwowa ojciec Sławomir Zieliński. W program rekolekcji wpisane były Msze św. z naukami i wieczorna nowenna do św. Marii Magdaleny w łączności z Jasną Górą i Apelem Jasnogórskim.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Historyczne uroczystości odpustowe rozpoczęły się 21 lipca wieczorem. Podczas Mszy św., której przewodniczył ks. bp Mariusz Leszczyński, ks. kan. Witold Batycki, proboszcz parafii, powiedział: – Dzisiaj sięgamy niejako do początków, bo myślą wracamy do tych, którzy tutaj pracowali od wieków. Wracamy do ojca Seweryna, który przybył jako pierwszy na to wzgórze czostkowe, później wielu franciszkanów, którzy głosili słowo Boże i tu na wzgórzu św. Marii Magdaleny są pochowani.

W kazaniu ks. bp Mariusz Leszczyński mówił, że święci są nie po to, żeby ich podziwiać, ale po to, by ich naśladować. Podkreślał, że na trudne czasy mamy św. Marię Magdalenę, zwiastunkę wielkanocnej radości. Zachęcał do modlitwy o otwartość serca i sumienia. – Trzeba się modlić o nowe oczy i o nowe uszy, by słyszeć to, co mówi Jezus, by słyszeć to, co mówi Jego Kościół, by słyszeć to, co mówi serce i sumienie, by słyszeć to, co mówią nam nasi bliscy zmarli, by usłyszeć to, co nam mówi nasza patronka św. Maria Magdalena – nawoływał ks. bp Mariusz Leszczyński.

Po tej Mszy św., która też sprawowana była w intencji zmarłych parafian, od grobów franciszkanów wierni udali się na cmentarz do grobów swoich przodków, aby wołać o Boże miłosierdzie za przyczyną tej, która była orędowniczką tego miłosierdzia.

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kulminacyjne wydarzenia odbyły się przy kapliczce objawień, gdzie sprawowana była Eucharystia. Do tego miejsca w dniu odpustu przybyły dwie pielgrzymki. Z kościoła pw. św. Jerzego przybyło 57 osób z proboszczem ks. Stanisławem Budzyńskim i ks. Karolem Jędruszczakiem, natomiast z kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego proboszcz ks. Józef Bednarski i ks. Maciej Lewandowski z parafii pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju przyprowadzili 50 osób.

Ceremonię prowadził ojciec Sławomir Zieliński. – Dzień dzisiejszy wpisze się w historię tego lokalnego Kościoła, wpisze się w historię wiary każdego z nas, twoją i moją, bracie i siostro. Sanktuarium to miejsce święte, sanktuarium to miejsce, gdzie świętość będziemy poznawać, gdzie się jej będziemy uczyć od świętej Marii Magdaleny, która prowadzić będzie nas do Zmartwychwstałego Chrystusa – mówił franciszkanin.

– Dzisiejsza uroczystość nadania kościołowi parafialnemu w Puszczy Solskiej godności sanktuarium diecezjalnego jest dla nas kapłanów, parafian, mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej wielką radością oraz potwierdzeniem tego, że to miejsce zostało wskazane i wybrane przez samego Boga, a św. Maria Magdalena jako naoczny świadek męki Chrystusa na krzyżu, a później zwiastunka tej radosnej nowiny od wieków została przeznaczona przez samego Boga na patronkę i orędowniczkę Ziemi Biłgorajskiej, a szczególnie, jak się okazało, naszego miasta Biłgoraja – mówił ks. dziekan Witold Batycki. Kapłan przypomniał, że w tym miejscu za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny dokonały się potwierdzone cuda i że jest to jedyne w świecie miejsce jej objawień. – Stąd jest to miejsce niezwykłe – podkreślał, zaznaczając, że w ostatnich latach również zgłaszane są cudowne uzdrowienia.

Dekret ustanowienia sanktuarium św. Marii Magdaleny w kościele parafialnym pw .św. Marii Magdaleny w Biłgoraju podpisany przez biskupa zamojsko-lubaczowskiego Mariana Rojka odczytał kanclerz ks. Michał Maciołek.

„Uznając szczególne znaczenie tej świątyni i rozwiniętego przy niej duszpasterstwa dla rozwoju i umocnienia wiary w Boga Miłosiernego oraz miłości do Kościoła Chrystusowego, jak też podkreślając, że jest to jedyne odnotowane historycznie miejsce w Polsce, a być może i w świecie, w którym objawiła się św. Maria Magdalena, niniejszym, zgodnie z przepisem kan. 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego, ustanawiam sanktuarium św. Marii Magdaleny w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju” – napisał ks. biskup w dekrecie.

Sanktuarium to, jako szczególne miejsce kultu i doświadczenia Bożych łask, otrzymuje przywilej, możliwości uzyskania odpustu zupełnego przez wiernych, którzy nawiedzając to święte miejsce odmówią pobożnie „Ojcze nasz” i „Wierzę” w następujących dniach: w uroczystość tytularną, czyli 22 lipca, a także raz w roku w dzień dowolnie wybrany przez każdego wiernego przybywającego do sanktuarium oraz ilekroć biorą udział w pielgrzymkach organizowanych grupowo – wyjaśniał ks. kanclerz. Dodał, że przy tym należy spełnić warunki wymagane do uzyskania odpustu zupełnego. Są to: sakramentalna spowiedź, przyjęcie komunii świętej, wykluczenie wszelkiego przywiązania do grzechu nawet powszedniego oraz dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Ponadto wszyscy kapłani spowiadający w sanktuarium na mocy biskupa zamojsko-lubaczowskiego są uprawnieni do zwalniania z ekskomuniki latae sententiae zaciągniętej przez spowodowanie przerywania ciąży, po zaistnieniu skutku (kan. 1398 KPK).

Po odczytaniu dekretu biskup Marian Rojek i biskup senior Jan Śrutwa poświęcili nowy obraz przedstawiający spotkanie św. Marii Magdaleny ze Zmartwychwstałym Chrystusem.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. bp Marian Rojek, który wygłosił homilię. Kaznodzieja przekonywał słuchających, że Bóg kocha prawdziwym sercem, nie wstydzi się tej miłości do słabych i grzesznych, bo tylko on wie, jaką kto ma osobistą historię grzechów. – Jezus wiedział, jaka jest historia i bagaż grzechów, słabości św. Marii Magdaleny, a ona prezentuje nam ryzyko chrześcijańskiego świadectwa wiary wobec tego zeświecczonego i niezainteresowanego Bogiem świata. W wielu konkretach codzienności czujemy się tak, jakby mocy zmartwychwstania Chrystusa jeszcze nie było, a przecież cała nasza nadzieja jest tylko w tym wydarzeniu i w tej tajemnicy że Chrystus zmartwychwstał, że Chrystus jest, że Chrystus żyje. Jego grób jest pusty, rozwalony. Nie chowajmy się za drzwiami wieczernika jak przestraszeni uczniowie Pana, ale otwórzmy te drzwi. Do tego zaprasza nas postać i świadectwo oraz wyznanie naszej świętej patronki tu w tym sanktuarium. O tę odwagę wiary prośmy ją, od niej tej odwagi wiary się uczmy – nawoływał ks. biskup, ostrzegając, że to nie jest droga łatwa, bo ona prowadzi przez krzyż.

Uroczystość swoim śpiewem ubogacił chór parafialny pod batutą Ireneusza Pietrzniaka, a także Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio, która dyrygował Henryk Nizio.

Po Mszy św. zgromadzeni odmówili litanię do św. Marii Magdaleny, a następnie w procesji eucharystycznej wyruszyli do świątyni, gdzie po odśpiewaniu Te Deum otrzymali błogosławieństwo.

W uroczystościach brało udział około 40 kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i sąsiednich, siostry zakonne, mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej i goście. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych starosty biłgorajskiego Mariana Tokarskiego, burmistrza Biłgoraja Janusza Rosłana, wójta gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego.

Tego samego dnia wieczorem sanktuarium św. Marii Magdaleny znowu wypełnili wierni. Najpierw zachwycali się śpiewem chóru Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie, a potem uczestniczyli we Mszy św. którą sprawował biskup senior Jan Śrutwa. Kazanie również wygłosił biskup senior. Uroczystość w świątyni zakończyła się nowenną do św. Marii Magdaleny.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.