- Reklama -

Koronawirus omija nasz powiat, ale nie województwo

Dotychczas na terenie naszego województwa jest jeden przypadek zachorowania na koronawirusa. Zagrożenie zbliża się do nas nieubłaganie. Sprawdzamy jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie.

Temat numer jeden – koronawirus. Nie ma osoby, która by o nim słyszała i na jego temat nie dyskutowała. Rozmowy słychać w sklepach, na targu i przystankach autobusowych. Ludzie zaczynają bać się wychodzić z domu, szczególnie w sytuacji, gdzie podejrzeń i spekulacji nie brakuje.

Od kilku dni do Redakcji NOWej docierają sygnały odnośnie nowych przypadków zakażeń mieszkańców naszego powiatu. Telefony niemal się urywają, a “informatorzy” prześcigają się w newsach. Wszystko to rodzi w mieszkańcach lęk i panikę. Pierwsze pogłoski o możliwości zakażeń osób na terenie naszego powiatu dotarły do nas w piątek (6 marca). Okazało się, że informacji w tej sprawie nie udziela ani Powiatowa Stancja Sanitarno-Epidemiologiczna w Biłgoraju, ani “sanepid” wojewódzki. Zostaliśmy odesłani do rzecznika prasowego Wojewody Lubelskiego. Tam również musieliśmy odczekać na jakiekolwiek informacje.

Panika u mieszkańców z dnia na dzień rosła. Pojawiały się kolejne “doniesienia” o osobach rzekomo zarażonych i transportowanych do szpitali. Z informacji mieszkańców powiatu wynikało, że nie było gminy w której koronawirus nie rozprzestrzeniałby się. “Pikanterii” całej sytuacji dodają zdjęcia, które zaczynają krążyć w mediach społecznościowych. Osoby zabezpieczone od stóp do głów w asyście policji zabierają “podejrzanego” do szpitala. Pojawiają się również fotografie na których widać transportowanych chorych z szpitala do szpitala. Na ile one są prawdziwe, nie wiadomo. Pewne jest jedno. Rozbudzają one wyobraźnie nas wszystkich i sieją przerażenie.

Obecnie na terenie naszego powiatu nie ma osób zarażonych koronawirusem. Nikt nie przebywa w szpitalu z podejrzeniem choroby. Nie mam też osób poddanych kwarantannie. Pod nadzorem epidemiologicznym jest 60 osób.

Gorzej sytuacja wygląda na terenie całego województwa. Dziś wieczorem ogłoszono pierwszy przypadek choroby. Dodatkowo osób jest hospitalizowanych na oddziałach zakaźnych, 3 osoby są poddane kwarantannie, a 599 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

- Reklama -

Władze państwowe zakazały organizacji imprez masowych. Takie, na terenie powiatu biłgorajskiego organizowane są rzadko. Jednak w ramach profilaktyki odwołano kilka wydarzeń, które miały się odbyć w najbliższych dniach i tygodniach. Odwołano już m.in. Ogólnopolski Festiwal Tańca “Taneczne Inspiracje”, który miał odbyć się w Biłgoraju w pierwszy tydzień kwietnia. “W związku z potrzebą minimalizowania ewentualnego zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się „koronawirusa” planowany na dzień 3-4 kwietnia 2020 r. VII Ogólnopolski Festiwal Tańca „Taneczne Inspiracje 2020” zostaje odwołany. Festiwal zostanie zorganizowany w innym terminie, o którym poinformujemy”  – informują przedstawiciele Stowarzyszenia Trampolina Sukcesu. W najbliższą niedzielę nie odbędzie się również Powiatowy Turniej Piłki Nożnej KSRG we Frampolu. Zrezygnowano również z Turnieju Tańca we Frampolu.

Środki ostrożności zalecane są również w szkołach. I niech chodzi wyłącznie o zasady higieny. Do szkół trafiło zalecenie Lubelskiego Kuratora Oświaty, aby nie odbywały się wycieczki szkolne. W niektórych szkołach do dyspozycji uczniów jest płyn dezynfekujący.

Środki ostrożności stosowane są również w ośrodkach zdrowia. Wiele z nich ograniczyło swoją działalność. Dla przykładu w Turobinie, od środy 11 marca możliwa będzie wyłącznie rejestracja telefoniczna. – W związku z zagrożeniem zarażenia grypą i koronawirusem szczególnie niebezpiecznym dla osób starszych i w  średnim wieku od 11 marca 2020 r. (środa) rejestracja do Poradni Zdrowia w Turobinie wyłącznie telefoniczna pod numerem tel. 84 68 33 309. Rejestracji osobistej nie prowadzimy – informuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Turobinie.

Na zimne dmuchają również samorządowcy. Zaplanowany na 8 marca w gminie Tereszpol Gminny Dzień Kobiet został odwołany. Natomiast wójt gminy Biszcza odwołuje zebrania sołeckie. – W związku z odnotowana w kraju seria zachorowań wywołanych koronawirusem 2019 nCoV zebrania wiejskie na terenie gminy Biszcza zostają odwołane – czytamy komunikat na stronie internetowej gminy Biszcza.

 

 

 

 

4 Komentarze
 1. obywatel mówi

  Jak ktoś ma zachorować to a choruje. Możesz nigdzie nie wychodzić, ale do sklepu musisz, a różni ludzie w kolejkach stoją, więc co ma być…wiecie. Moja znajoma do pracy do Włoch jedzie bo jest tego samego zdania, a siostra też do centrum choroby w Niemczech pojechała i jakoś te 2 czy 3 tyg normalnie fukncjonuje. Nawet chodzi sobie do chinskich restauracji, na zakupy gdzie ludzie w maskach biegają i odnotowują zakażenia.

 2. Matylda mówi

  Jesli mowa o zagrozeniu wirusem i o obronie przed nim to chciałam zapytac o nasz szpital powiatowy. Czy jeszcze jest? Czy działa tzn czy mozna sie tam udac? Czy jest jakis lekarz który akurat ma dyzur? I czy ten lekarz bedzie na tyle kompetentny by wysłuchac co pacjen ma do powiedzenia a nie jak to zwykle zbyc go machnieciem reki bo on i tak wie lepiej? No i czy w tym szpitalu jesli juz sie znajdziemy uda nam sie przezyc chociaz kilka dni? Wiadomo to zalezy od rodzaju choroby ale ….. no własnie chodzi o to ale. Kiedys było takie [powiedenie ze jak sie pacjent uprze to i choroba nie da mu rady. Dzisiaj pro[ponuje nowe ze jak sie lekarz uprze to nawet cud paxcjenta nie uratuje. A tak juz bardziej powaznie to jestem przerazona tym co sie dzieje i jesli cos sie u nas zacznie to ludzie dostana szału. Juz jest nieciekawie a co bedzie jak sytuacja sie pogorszy do takiej jak np we Włoszech?

 3. Mmm mówi

  Najgorsza jest nieswiadomosc ludzka. Znajoma pracuje w przychodni zdrowia i mowila ze ludzi w dalszum ciagu przychodza z banalnymi sprawami . Malo tego. Niektorzu wrocili z zza granicy (np z Niemiec czy Wloch) i funkconuja normalnie – chodza wszedzie i bez zadnych opor , nie przestrzegają zadnych procedur.

 4. Ja mówi

  Nie trzeba odwoływać zebrań wiejskich bo to sa ludzie z jednej wioski którzy na co dzień sie widzą i tak czy owak istnieje zagrożenie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.