- Reklama -

“Kopciuchy” do wymiany

Są dobre wiadomości dla osób, które chcą wymienić dotychczasowe źródło ogrzewania na ekologiczne. W Biłgoraju, po kilkumiesięcznej przerwie, rusza program wymiany pieców.

Samorząd miasta Biłgoraj od 2018 roku oferował mieszkańcom program, dzięki któremu z dofinansowaniem mogli wymienić źródło ogrzewania. Jesienią i zimą powietrze jest często bardzo zanieczyszczone, toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła. Program został wstrzymany wiosną ze względu na oszczędności wywołane koronawirusem.

Podczas ostatniej sesji radni podjęli uchwałę, dotyczącą wznowienia naboru wniosków. Zmieniły się jednak zasady dofinansowania. – Cieszę się, że dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogliśmy wprowadzić m.in. taką zmianę w budżecie, jaką jest wznowienie realizacji udzielania osobom fizycznym dotacji celowych na dofinansowanie przedsięwzięć służących ochronie powietrza. W tej uchwale w porównaniu do wcześniejszych uchwał zostały wprowadzamy zmiany, o które wnioskowali radni. Chodzi m.in. o zapis, który ma na celu zmobilizowanie mieszkańców do jak najwcześniejszej wymiany źródła ciepła – mówił burmistrz Janusz Rosłan. Tak więc dotacja uzyskana przez mieszkańca w 2020 i 2021 roku będzie średnio o 1 tys. zł wyższa niż w roku kolejnym.

- Reklama -

Na realizację programu radni zabezpieczyli w 2020 roku 400 tys. zł, w 2021 roku – 400 tys. zł, 2022 roku – 300 tys. zł, 2023 roku – 200 tys. zł.

Warunkiem niezbędnym dla uzyskania dofinansowania jest trwała likwidacja wszystkich dotychczasowych pieców lub kotłów wykorzystywanych do ogrzewania budynków lub lokali mieszkalnych zasilanych paliwem stałym oraz zamiana ich na: pompę ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy zasilany gazem z sieci lub własnego zbiornika, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, indywidualne źródło ogrzewania zasilane energią elektryczną, indywidualne źródło ogrzewania zasilane biomasą o parametrach co najmniej jak dla kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5-12, zgodne z dyrektywą ECODESIGN.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.