- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Kontrolowali segregowanie śmieci

Wielu mieszkańców Biłgoraja zadeklarowało, że segreguje śmieci, a robiło inaczej. W marcu odbyły się kontrole. Okazało się, że są gospodarstwa domowe, w których ustalonych zasad nie przestrzega się.

Przez dwa tygodnie marca w Biłgoraju trwały kontrole w zakresie przestrzegania przez mieszkańców zasad prawidłowej selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Kontrola miała ograniczyć masę odpadów komunalnych, ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania. Jak się okazało, mieszkańcy dość często do pojemników ze śmieciami mieszanymi wrzucali te odpady, które podlegają segregacji (papier, metal, plastik, szkło, popiół).

- Reklama -

Mieszkańców kontrolowali pracownicy Urzędu Miasta oraz strażnicy miejscy. Sprawdzono 212 pojemników. Kontrola trwała od 1 do 14 marca. Sporządzono 12 protokołów z zaleceniem prowadzenia prawidłowej selektywnej zbiórki odpadów. Mieszkańcy dość często w okresie zimowym wsypywali popiół do pojemnika na odpady zmieszane zamiast do specjalnie przystosowanego worka koloru szarego. – Wszystkie odpady przechodzą jeszcze przez tzw. sito, aby jeszcze wyodrębnić poszczególne frakcje. Przy tym procesie pracują ludzie. Apeluję, aby mieszkańcy przestrzegali wsypywania popiołu do worków, bo muszą to wdychać pracujący tam ludzie. To bardzo ważna sprawa dla ludzi obsługujących te urządzenia – twierdzi burmistrz Janusz Rosłan. W pojemnikach na odpady zmieszane były również opakowania po napojach PET, opakowania po śmietanie, jogurtach, folie. Najmniej było opakowań szklanych.

– Ustawa o utrzymaniu i czystości porządku w gminie nakłada na burmistrza obowiązek kontroli przestrzegania i stosowanie przepisów ustawy, w związku z tym kontrola prawidłowej zbiórki odpadów będzie prowadzona systematycznie w następnych miesiącach, zgodnie z harmonogramem odbioru śmieci – wyjaśnia burmistrz Janusz Rosłan. Dodaje, że w stosunku do osób, które nie przestrzegają zasad prawidłowej zbiórki odpadów oraz nie stosują się do zaleceń osób przeprowadzających kontrolę, będzie sporządzony protokół, a następnie wszczęte postępowanie i wydana decyzja o naliczeniu wyższej stawki opłaty w wysokości 20 zł od osoby.

Straż miejska będzie także kontrolowała przedsiębiorców. Oni mają obowiązek zawarcia odrębnej umowy z firmą odbierającą śmieci. – Niedopuszczalne jest mieszkanie odpadów z gospodarstwa domowego z odpadami powstałymi z działalności gospodarczej – twierdzi burmistrz. Dodaje, że w wyniku ostatnich kontroli przedsiębiorcy zawarli 29 nowych umów z podmiotem odbierających odpady komunalne. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.